BARTOSZOWICE

Bartoszowice (niem. Bartheln) – osiedle położone we wschodniej części tak zwanej Wielkiej Wyspy we Wrocławiu. W bezpośrednim sąsiedztwie graniczy z osiedlami Sępolno oraz Biskupin. Od wschodniej części granicę osiedla wyznacza kanał powodziowy, od południa rzeka Odra, natomiast z zachodniej strony ulice  Żaka, Wojtkiewicza, Olszewskiego, Norblina, Sępołowskiej, Mielczarskiego, Żmichowskiej i Smętna.

 

Historia osiedla Bartoszowice

W średniowieczu z powodu częstych powodzi tego miejsca,  dlatego w rejonie tym dominowała gospodarka hodowlana. Właściciel wsi Opatowice,  wrocławski magnat Piotr Włostowic (zwanego też Włostem), fundując opactwo św. Wincentego na Ołbinie podarował ją w 1149 zakonnikom.
Początek Bartoszowic datuje się na rok 1550. W tym okresie przekopano nowe koryto Odry, na skutek czego po drugiej stronie rzeki znalazło się część gruntów należących wcześniej do Opatowic. Niemiecką nazwę Bartheln po raz pierwszy pojawiła się w roku 1794, niektórzy wywodzą ją od staropolskiego imienia imieniem Bartel (Bartłomiej).  Rok później (1795 r.)  zanotowano tu dziewięciu mieszkańców, a pół wieku później (1845) – siedem domów, folwark i cegielnię, razem 74 mieszkańców, w tym 6 rzemieślników.

Pod koniec XVIII i na początku XIX w. Bartoszowice należały do polskiego kościoła ewangelickiego Św. Krzysztofa. W latach 1786-1792 odbyły się tu cztery chrzty ewangelickie.

Po wielkiej powodzi w lipcu 1903 nastąpiła kolejna duża przebudowac systemu wodnego miasta Wrocławia. To właśnie wtedy podjęto budowę dwóch równoległych kanałów – Nawigacyjnego i Przeciwpowodziowego – łączących koryto Odry na wysokości Wyspy Opatowickiej z korytem Starej Odry na wysokości mostów Warszawskich. Kanały oddzieliły Bartoszowice od Strachocina. Budowę tę zakończono w 1916, tworząc nowy węzeł wodny ze śluzami i jazami, co miało znacznie poprawić bezpieczeństwo miasta ze strony Odry.

Bartoszowice przyłączono do Wrocławia w 1928 r. wraz z Biskupinem. W czasie przedwojennym osiedle rozwijało się bardzo powoli. Dopiero w latach 60-tych rozwój Bartoszowic jako osiedla mieszkaniowego znacznie przyspieszył, zaczęła tu inwestować Spółdzielnia Mieszkaniowa „Biskupin”. Pierwsze trzy bloki wzniosła ona na pograniczu Biskupina i Bartoszowic (przy ul. Olszewskiego) w latach 1962-1963 wg projektu inż. Jerzego Kociubińskiego. W latach 1965-1968 przy ul. Gersona i Sempołowskiej powstały następne czteropiętrowe bloki. 30 czerwca 1969 budowlani przekazali też duży pawilon przy pętli tramwajowej na ul. Olszewskiego. W latach siedemdziesiątych w rejonie ul. Bartoszowickiej powstało osiedle domów jednorodzinnych.

Pod koniec lat dziewięćdziesiątych przy ul. Sempołowskiej została wybudowana Szkoła Podstawowa nr 91 (im. Orląt Lwowskich).

Kilka lat temu przy ul. Jackowskiego powstał kościół p.w. Św. Faustyny, obecnie odbywane są w nim msze natomiast duża cząść zewnętrznej elewacji wymaga jeszcze dokończenia.

Galeria zdjęć z Bartoszowic

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
0
0
Would love your thoughts, please comment.x