DĄBIE

Dąbie (do 1945 Grüneiche) –  osiedle położone na Wielkiej Wyspie w części południowo-zachodniej. Granice osiedla wyznaczają od południa: Odra, od wschodu: graniczy z Biskupinem, od zachodu: sięga odnogi Starej Odry ( Most Zwierzyniecki) , na północy styka się z Parkiem Szczytnickim i Sępolnem.

Trzeba wspomnieć, że na terenie Dąbia znajduje się wiele ciekawych miejsc. Są to między innymi wrocławski ogród zoologiczny, Hala Ludowa (Hala Stulecia), Wytwórnia Filmów Fabularnych (za czasów swej świetlności jeden z bardziej znanych w Polsce obiektów filmowych). Miejscem mało znanym lecz bardzo ciekawym jest dawna Wystawa architektury mieszkaniowej WUWA, są to budynki stworzone w 1929 rok, przez różnych architektów. Obecnie większość z budynków niszczeje, lecz można zauważyć ich pierwotne piękno oraz nieszablonowe pomysły.

Oprócz wspomnianych wcześniej miejsc mieści się tu jedna z zajezdni tramwajowych, boisko sportowe najstarszego powojennego wrocławskiego klubu IKS Ślęza, skupisko domów studenckich Politechniki zwane „Wittigowem”  oraz niewielki kościół Matki Bożej Pocieszenia. Rosną tu też kilkusetletnie dęby – m.in. przy ul. Bartla, nazwany imieniem Dzierżona, i przy skrzyżowaniu ul. Zielonego Dębu z Wróblewskiego, nazwany imieniem Włosta.

Historia osiedla Dąbie

Kiedyś Dąbie było folwarkiem, który został odłączony od tzw. Starych Szczytnik (Alt Schetting) w 1496 r. po wykonaniu przekopu Odry (później zlikwidowanego). Dąbie stanowiło podwrocławską wieś aż do 1928 . Zachodnią część dzisiejszego Dąbia przyłączono do miasta już w 1868 roku, pomiędzy Starą Odrą a dzisiejszą ulicą Kopernika i stanowiącą część Starych Szczytnik. Ciekawostką może być informacja, że na Terenia obecnego Dąbia zmarł w 1808 r. architekt Carl Gotthard Langhans, twórca berlińskiej Bramy Brandenburskiej.

Galeria zdjęć osiedla Dąbie

Facebook
Twitter
LinkedIn
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
0
0
Would love your thoughts, please comment.x