Zmiana stylu życia zaczyna się od diety

Nie da się ukryć, że dzisiejszy świat pędzi i toczy się w coraz szybszym tempie. Każdy z nas nieustannie gdzieś się spieszy. Czy to odwieść dzieci do szkoły, zdążyć do pracy, na uczelnie, terminowo przygotować projekt, albo nie spóźnić się na kolejne spotkanie, czy zebranie. Aby sprostać wszystkim wymaganiom, jakie stawia nam otoczenie, musimy być bardzo zorganizowani i pracowici. Nie bierzemy pod uwagę możliwości choroby lub stanu niedomagania. Nie ma na to we współczesnym życiu miejsca. Jednakże, niejednokrotnie ktoś z nas kiedyś usłyszał od lekarza, że  tryb życia, jaki prowadzi, jest dla niego niewłaściwy, a nawet szkodliwy. Wiąże się to z 50 procentowym wpływem, jaki osobisty tryb życia wywiera na zdrowie i życie jednostki. Dlatego też wszystkie instytucje zajmujące się zdrowiem publicznym i promocja zdrowia apelują do zmian stylu życia na prozdrowotny, a także szeroko pojęte dbanie o siebie.

Jak zmienić tryb życia? Na jakie aspekty zwrócić uwagę?

Łatwiej powiedzieć, trudniej wykonać. Na każdym kroku od personelu medycznego i specjalistów zajmujących się promocją zdrowia słyszymy, że populacyjnie powinniśmy dążyć do zmiany stylu życia w kierunku prozdrowotnego. Jednak, kiedy w domowym zaciszu własnych myśli zastanawiamy się, jak tego dokonać brak nam jest dobrych pomysłów na urzeczywistnienie planów. Dlatego też warto zrozumieć, jaka jest idea zdrowego stylu życia. Można zmienić swój sposób myślenia o zdrowiu, kiedy uświadomimy sobie kilka fundamentalnych zasad jego dotyczących.

Po pierwsze warto zrozumieć, że organizm ludzki nie jest śmietnikiem. To, co wkładamy do ust ma określone przeistoczenie i urzeczywistnienie w stanie i ogólnej kondycji naszego ciała. Ciało ludzkie, by funkcjonować potrzebuje określonego paliwa. Motorem napędzającym go do działania jest pożywienie, które codziennie, nawet kilka razy dziennie mu dostarczamy. Aby cieszyć się zdrowiem, nasze ciało potrzebuje kompletu składników mineralnych i witamin, a także odpowiednie ilości energii. Warto więc uświadomić sobie, że wszystko co wkładami do ust odnajdzie odzwierciedlenie w tym, jak wyglądamy, w jaki sposób myślimy i jak funkcjonujemy.

Po drugie warto wiedzieć, że kolejną w fundamentalnych filarów zdrowego stylu życia jest aktywność fizyczna. W procesie ewolucji zostaliśmy przystosowani do wysiłku fizycznego, który związany jest chociażby z poszukiwaniem żywności. Dziś pożywienie odpowiednie dla nas nie ucieka, lecz leży i czeka na nas na sklepowych półkach. A dziś i tak znajdzie się ktoś, kto nie będzie miał nawet ochoty wyjść z domu, by go zakupić. Ten wydolnościowy stupor doprowadził do znaczącej nadwagi i otyłości, która obecnie zbiera swe żniwo w wielu państwach na całym świecie. Aktywność fizyczna wzmaga wydolność organizmu, powoduje uwalnianie endorfin- hormonów szczęścia, dzięki którym w czasie wysiłki czujemy przyjemność i zadowolenie, poprawia się  nasza pamięć, koncentracja i odczuwamy diametralny wzrost sił witalnych. Ruch ma także zbawienny wpływ na nasz układ sercowo- naczyniowy chroniąc nas przed wieloma chorobami o charakterze przewlekłym.

Po trzecie, aby zmienić styl życia na prozdrowotny trzeba uwierzyć w siebie. Ta właściwość naszej osobowości znacząco pomaga nam osiągnąć cel nie tylko w odchudzaniu, ale także w utrwaleniu dotychczas nieznanych dla nas sposobów na zdrowy styl życia. Strach paraliżuje wiele naszych decyzji, staje na drodze szansom i możliwościom, jakie stawia przed nami życie. Staraj się przed każdym wyborem zastanowić się, czy aby nie kieruje tobą wyłącznie bezpodstawny strach? Jeśli jest tak w rzeczywistości… może warto zaryzykować i powiedzieć TAK?

Najprostszą, jednocześnie najdłużej trwającą zmianą jest odpowiednia modyfikacja sposobu żywienia. Mimo, iż najtrudniejsza, zapewnia nam najszybciej widoczne efekty. Możemy wtedy zaobserwować redukcję masy ciała, wyszczuplenie sylwetki, zdrowy wygląd skóry, włosów, paznokci, poprawę koncentracji i procesów psychospołecznych, a także pozytywne nastawienie i zmniejszenie podatności na stres.

Jeśli zmiana stylu życia przeprowadzana samodzielnie jest zbyt trudna do pokonania, proponujemy zatem wsparcie z zewnątrz. Dobrym pomysłem będzie zaufanie specjalistom w dziedzinie zdrowego odżywiania, którzy współpracują z portalem DIETMAP.PL. Jest to innowacyjny portal internetowy oferujący zdrowe, zbilansowane diety w kilku modyfikacjach. Dzięki DIETMAP.PL możesz uzyskać kompletny plan żywieniowy dla diety zbilansowanej, wygodnej, taniej, wegetariańskiej, a także bezglutenowej. Taki szeroki wybór sprawi, iż każdy,  najbardziej nawet wybredny użytkownik znajdzie coś dla siebie. Dodatkowo, przez cały czas trwania abonamentu masz zapewnioną stała opiekę dietetyka, do którego możesz się zwrócić z każdą, nawet najmniejszą trapiącą się błahostką. Dzięki temu zmiana sposobu żywienia, a co za tym idzie stylu życia w kierunku prozdrowotnego stanie się już tylko łatwym celem do osiągnięcia. Przekonaj się sam.

Facebook
Twitter
LinkedIn
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
0
0
Would love your thoughts, please comment.x