TVP: Nici z zabudowania terenu AWF „Mieszkaniówką”

Na terenie Stadionu Olimpijskiego we Wrocławiu nie będą mogły powstać mieszkania, a teren ma mieć nadal funkcję sportową i rekreacyjną – to opinia wojewódzkiego konserwatora zabytków. Sprawa stała się głośna kilka miesięcy temu, kiedy wrocławska Akademia Wychowania Fizycznego sprzedała część terenu przylegającego do stadionu deweloperowi.

AWF już sprzedała pierwszą działkę – dawny Basen Olimpijski. Według konserwatora zabytków, może tam powstać pływalnia lub lodowisko. Tymczasem, jak wynika z nieoficjalnych informacji, deweloper chciał w tym miejscu wybudować mieszkania.

– Ani konserwator, ani starosta, ani prezydent nie wyda pozwolenia na realizację takiej inwestycji jak budowa obiektu mieszkalnego, gdyż jest to niezgodne z tym planem – zapewnia Barbara Nowak-Obelinda, dolnośląski wojewódzki konserwator zabytków.

Spółka „Dolnośląskie Inwestycje” nie informuje o swoich planach. W oświadczeniu zapewnia, że inwestycja będzie zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

– Doszło do podziału nieruchomości, na to też powinna być zgoda konserwatora zabytków. Zobaczymy jak z tą sprzedażą – czy były pozwolenia. Tak że będziemy to jeszcze badać, ale przestrzegałabym przed tymi działaniami prywatyzacyjnymi, dopóki sytuacja prawna się nie wyjaśni – mówi Nowak-Obelinda.

AWF tłumaczy, że wszystko odbyło się zgodnie z procedurami. – Uczelnia podjęła działania zmierzające do wyznaczenia działek na terenie Stadionu Olimpijskiego zgodnie z obowiązującymi procedurami. Było to zrobione tak, jak regulują to przepisy prawa. Nic więcej na ten temat nie mam do powiedzenia – dodał Ryszard Bartoszewicz, rzecznik prasowy AWF.

Uczelnia zapewnia, że nie ma zamiaru sprzedawać kolejnych działek. Wątpią w to okoliczni mieszkańcy. Pod petycją do ministra kultury i dziedzictwa narodowego podpisało się już ponad 3,5 tys. osób.

– Podział w takim kształcie – na działki prostokątne, półhektarowe, gdzie dopisuje się do nich funkcję budownictwa mieszkaniowego, zbiorowego – nasuwa czytelne wskazówki. Mamy przykład: jedna działka jest sprzedana – pierwsza, która ma dostęp do drogi. Jak pierwsza rusza, to zaraz ruszają następne. To jest naturalny proces – twierdzi Waldemar Bednarz z Rady Osiedla Zacisze – Zalesie – Szczytniki.

Grupę mieszkańców wspiera Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia. – Jest to zabytkowy kompleks, który powinien być utrzymany w jak najlepszej jakości i w takim stanie, który będzie odpowiedni dla obszaru rekreacyjnego dla wszystkich wrocławian – powiedział nam Przemysław Filar z TUMW.

Stadion Olimpijski zbudowany został w latach 20. XX wieku. Po II wojnie światowej został odbudowany i rozbudowany. Jest jednym z najcenniejszych terenów parkowych i rekreacyjnych we Wrocławiu.

źródło: https://wroclaw.tvp.pl/

Facebook
Twitter
LinkedIn
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
0
0
Would love your thoughts, please comment.x