UNESCO na Wielkiej Wyspie

UNESCO we Wrocławiu

Od dziś najbliższe dwa dni mają spędzić we Wrocławiu przedstawiciele Centrum Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ich zadaniem będzie sprawdzenie czy planowana budowa mostu Wschodniego może zaszkodzić i ewentualnie w jakim stopniu, terenom chronionym przy Hali Stulecia. Ekspertów wydelegowano po zawiadomieniu Stowarzyszenia „Akcja Park Szczytnikci”, które próbuje zablokować budowę mostu.

 

Przedstawiciele UNESCO mają na zamkniętym spotkaniu rozmawiać z władzami miasta a następnie spotkać się z przedstawicielami Akcji. Przedstawiciele „obrońców parku” w piśmie wysłanym do UNESCO, skarżą się na planowaną inwestycję, która ich zdaniem ma niszczący wpływ na środowisko naturalne Parku Szczytnickiego.

Władze miasta odpierają zarzuty i zapewniają, że nie ma takich obaw, ponieważ podczas projektowania inwestycji wzięto pod uwagę opinie ekspertów z różnych instytucji dbających o przyrodę. Kilkuosobowa grupa ekspertów ma sprawdzić jakie prace zostały wykonane na terenie objętym światowym dziedzictwem kulturowym (min. remont Pawilonu Czterech Kopuł czy budowa parkingu przy Hali Stulecia) oraz zapoznać się z planami bodowy drogi i mostu – które miałyby przebiegać przylegając do strefy objętej ochroną.

Obecnie na terenie Wielkiej Wyspy znajdują się 4 mosty oraz 2 główne trasy przejazdowe (ul. Kochanowskiego oraz ul. Mickiewicza). Budowa piątej przeprawy przez Odrę miałaby w znaczący sposób pomóc chronić tereny zielone Parku Szczytnickiego, odciążając ulicę Mickiewicza.

W połowie 2012 roku zostanie opublikowany raport z prac ekspertów na temat ewentualnych zagrożeń dla Hali Ludowej. W razie wydania niepochlebnej opinii istnieje kilka innych wariantów budowy drogi, np. jedno pasmowej, której przepustowość byłaby mniejsza niż tej obecnie planowanej. Aktualnie nie jest ona brana pod uwagę, jednak wszystko zależy od finansów miasta oraz rekomendacji UNESCO.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
0
0
Would love your thoughts, please comment.x