Sępolna nie chcą likwidacji tramwaju

Mieszkańcy Sępolna są oburzeni zmianami, które chce wprowadzić urząd miejski. Chodzi o likwidację tramwaju linii 12, który dojeżdża na ich osiedle. Urzędnicy ustalili, że od 25 czerwca „dwunastka” jeździć już nie będzie. Dlaczego? Bo tego samego dnia uruchomiony zostanie Tramwaj Plus. Linia 33 Plus ma jeździć od ul. Wierzbowej na pętlę przy Stadionie Olimpijskim.

– To prawie taka sama trasa, jaką pokonuje teraz „dwunastka” – wyjaśnia Arkadiusz Worońko, kierownik zarządzania ruchem w wydziale transportu urzędu miejskiego. Ale mieszkańcy widzą różnicę. Twierdzą, że od pętli pod stadionem na właściwe Sępolno są jeszcze trzy przystanki.

– 80 proc. mieszkańców naszego osiedla to osoby starsze. Dla nas zlikwidowanie „12” oznacza wielkie problemy. Bo to jedyna linia, którą bez przeszkód możemy dojechać na plac Grunwaldzki czy do samego centrum Wrocławia – mówi Julia Erazim, emerytka z Sępolna.

Mieszkańcy tłumaczą, że muszą jeździć w te miejsca, ponieważ mają tam apteki, gdzie lekarstwa kupują ze zniżkami, czy też lekarzy.

– Nie trafia do nas argument, że pod Stadionem Olimpijskim będziemy mogli się przesiąść. Dla osób starszych każde wejście do tramwaju to droga przez mękę – dodaje Seweryna Szejk Ali. – Można powiedzieć, że jesteśmy przez innych pasażerów albo wciągani do wozu, albo wpychani.

Mieszkańcy zauważają również, że Wrocław źle traktuje tych, którzy dla naszego miasta tak wiele zrobili. – To my odgruzowywaliśmy zniszczone miasto. To my uruchomialiśmy pierwsze fabryki, budowaliśmy domy – wylicza Tadeusz Stawicki. – Nie chcemy za to pomników czy nagród. Ale chcemy, aby nas dobrze traktowano. Likwidacja „dwunastki” to dla nas cios. Prosimy, nie róbcie tego.

Mieszkańcy zbierają teraz podpisy pod petycją. W ciągu zaledwie kilku dni zebrano ok. 200 podpisów. Petycja ma zostać przekazana prezydentowi Wrocławia Rafałowi Dutkiewiczowi.

– Jesteśmy pewni, że pan prezydent po prostu nie wie, jak wielu osobom likwidacja „12” utrudni życie. Zakładamy, że nie zdaje sobie sprawy, ilu tu mieszka schorowanych emerytów – mówią mieszkańcy. – Gdyby wiedział, to na pewno nie pozwoliłby urzędnikom na taką zmianę.

Dla mieszkańców Sępolna nie jest jasne, dlaczego Tramwaj Plus nie jedzie do nich na osiedle, lecz tylko pod stadion. Urzędnicy tłumaczą, że dzięki temu Plusy będą jeździły częściej (krótsza trasa).

Prawda jest jednak taka, że – aby szybki tramwaj miał dojechać na samo Sępolno – pętlę trzeba by przebudować (dostosować do nowych wagonów). A na to w magistracie nie mają pieniędzy.

– Jeśli już faktycznie nie ma wyjścia, to prosilibyśmy, by przynajmniej zmienić trasę „17”. Niech jeździ tak, jak do tej pory „12” – apelują mieszkańcy Sępolna.

Facebook
Twitter
LinkedIn
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
0
0
Would love your thoughts, please comment.x