Inwestycje mieszkaniowe na Bartoszowicach

Rozpoczęły się przygotowania do kilku inwestycji mieszkaniowych na terenie Bartoszowic. Zabudowania wielorodzinne powstać mają na działkach przy ul. Braci Gierymskich 149, Braci Gierymskich 156-160 i przy ul. Bacciarellego 54.

Przy ul. Braci Gierymskich 156-160 rozpoczęło się w kwietniu wyburzanie budynków po dawnym JTT. Ma tutaj powstać osiedle willi miejskich z garażami podziemnymi. Z wydanego spółce IT Logistyka pozwolenia na budowę wynika, że łączna kubatura budynków może wynieść 100025 m3. Oznacza to powierzchnię użytkową mieszkalną (PUM) rzędu 25 000 m2. Nie znamy szczegółów projektu, ale teoretycznie powstać na tym terenie mogłoby nawet od 250 do 500 mieszkań.

Drugie znacznie bardziej kameralne osiedle ma powstać przy ul. Bacciarellego 54, w pobliżu Biedronki i bezpośrednim sąsiedztwie kanału Odry. Pozwolenie na budowę otrzymała spółka Talgo Sp. z o.o . Tal & Co Sp. k. Projekt architektoniczny osiedla opracowała wrocławska pracownia prowadzona przez Marcina Majora.

Prace budowlane mają ruszyć jeszcze w tym roku. Zaplanowano niską, trzykondygnacyjną zabudowę. Z przekazanych nam informacji wynika, że łącznie powstanie tu 61 mieszkań z przestronnymi balkonami, tarasami lub ogródkami na terenie działki. Niespotykanie duża jak na tego rodzaju inwestycje, bo stanowiąca 70% powierzchni działki, ma być niezabudowana przestrzeń rekreacyjna. Przestrzeń ta została objęta planem zagospodarowania przestrzennego. By podkreślić kameralny charakter osiedla, zadecydowano też o umieszczeniu wszystkich miejsc parkingowych w parkingu podziemnym.

Jak dowiedzieliśmy się również w rozmowie telefonicznej, inwestor planuje zachowanie bazarku, na którym zależało wielu mieszkańcom osiedla. Zostanie on jednak zaprojektowany od nowa, tak by pasował do nowej zabudowy.

W dalszej przyszłości planowana jest także zabudowa działki przy ul. Braci Gierymskich 149, na której położone są zabytkowe zabudowania dawnej Przystani Wilhelma. Zgodnie z wyłożonym do publicznego wglądu projektem Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP), zachowane mają zostać zarówno ponad 100-letni budynek, jak i ogród drzewny. Budynki mieszkalne staną od strony ulicy Braci Gierymskich. Będą mogły mieć 2 lub 3 kondygnacje nadziemne. Nie jest nam jeszcze znany przyszły inwestor.

Pewne wątpliwości budzi m.in. odległość ostatniej z wymienionych inwestycji od wałów. Zgodnie z Ustawą Prawo wodne, nie można prowadzić prac budowlanych ani wykopów w odległości mniejszej niż 50 metrów od stopy wału przeciwpowodziowego, by nie wpływało to na stabilność i szczelność wałów. Przyszły inwestor będzie musiał rozwiązać także kwestię parkowania. Zgodnie z projektem MPZP, 70% miejsc parkingowych będzie musiała zostać wkomponowana w budynki. Z opublikowanej prognozy oddziaływania na środowisko wynika natomiast, że lustro wody znajduje się na tej działce stosunkowo płytko, bo około 2 metrów pod powierzchnią gruntu.

Źródło: Rada Osiedla Biskupin-Sępolno-Dąbie-Bartoszowice
www.gazetanaszeosiedle.pl

Facebook
Twitter
LinkedIn
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
0
0
Would love your thoughts, please comment.x