Zdjęcia do serialu o II wojnie światowej kręcone na Wielkiej Wyspie

Miniaturowe modele Europy, fiordów norweskich, getta w Częstochowie i stepu w Kazachstanie oraz figurki w różnych skalach wzięły udział w zdjęciach do międzynarodowego serialu dla dzieci „II Wojna Światowa w małych rękach”, realizowanych w Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTa) przy ul. Wystawowej. Rezultaty tych prac będą oglądać widzowie w kilkunastu krajach w Europie od listopada 2018 rokuWedług niepotwierdzonych jeszcze informacjiniewykluczone że film wyemituje także TVP ABC.

Dokumentalny serial telewizyjny pod roboczym polskim tytułem „II Wojna Światowa w małych rękach” to nietypowa produkcja. Pokaże ona, jak II Wojnę Światową doświadczały dzieci z różnych europejskich krajów. W powstającym aktualnie 8-odcinkowym serialu głównymi bohaterami są chłopcy i dziewczęta z Francji, Wielkiej Brytanii, Rosji, Norwegii, Czech, Polski i Niemiec, a opowiedziane w nim historie opierają się na pamiętnikach i biografiach dzieci z lat 1938-1945. Film powstaje z wykorzystaniem zarówno tradycyjnych ujęć z aktorami (tzw. live-action), jak i materiałów archiwalnych oraz efektów specjalnych realizowanych na makietach (jak bombardowania, ataki czołgów, przemieszczanie się wojsk). To właśnie zdjęcia tego ostatniego rodzaju realizowane były w studiu CeTa na Dąbiu. Na ich potrzeby powstały m.in. miniaturowe modele fiordów norweskich, getta w Częstochowie i stepu w Kazachstanie oraz kilkanaście figurek w skali 1:16, blisko 40 w skali 1:35 i dziesiątki żołnierzyków w skali 1:72.

Serial łączy w sobie zdjęcia live-action (z udziałem aktorów) z materiałami archiwalnymi oraz zdjęciami efektowymi na makietach, stanowiącymi nastrojową wizualizację historycznych i osobistych wydarzeń odtworzonych w trójwymiarowym miniaturowym świecie. Taka forma realizacji serialu została już z powodzeniem wykorzystana w podobnej produkcji opowiadającej o I wojnie światowej.

Większość prac modelarskich do produkcji wykonano w Łodzi. W CeTA zarejestrowano sceny z udziałem modeli i figurek.

tekst: Maciej Wołodko

Facebook
Twitter
LinkedIn
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

W artykule znajdziesz:

0
Would love your thoughts, please comment.x