Czarno-białe paski na produktach i etykietach

Z kodami kreskowymi spotykamy się na co dzień. Widnieją na produktach, które kupujemy, na metkach przymocowanych do ubrań, które nosimy, znajdziemy je na paczkach pocztowych czy na biletach komunikacji miejskiej. Zazwyczaj ułożone są w pionowe, czarne paski podpisane cyferkami, które nic nam nie mówią. Dopiero specjalne urządzenia potrafią zrobić z nich użytek.

Kod kreskowy to graficzna prezentacja informacji. Składa się z ciemnych i jasnych elementów tworzących odpowiedni zapis. Pozwala szybko i skutecznie odczytać zakodowaną informację. Głównym zastosowaniem kodów kreskowych jest identyfikacja produktów. Jak to działa?
Wiązka lasera wychodząca z czytnika skanuje obszar przesuwając się wzdłuż kodu. Następnie światło to odbijane jest przez jasne elementy kodu, przez ciemne zaś pochłaniane. Odczytuje je fotodioda, która przekształca odbite światło w silniejsze sygnały elektryczne, brak odbicia wywołuje sygnały słabsze. Czas trwania impulsu (różny w związku z grubością kresek i przerw) koduje informacje, które następnie są tłumaczone na znaki zrozumiałe dla komputera. Wyróżnia się około 250 rodzajów kodów, które dzieli się na wiele sposobów. Ze względu na wymiarowość kody kreskowe możemy podzielić na: jednowymiarowe (1D), dwuwymiarowe piętrowe, dwuwymiarowe matrycowe, złożone oraz trójwymiarowe.

Czym je odczytać?
Do odczytu kodów kreskowych w obecnych czasach używa się skanerów różnej konstrukcji, które można podzielić na trzy grupy: laserowe, diodowe CCD oraz wizyjne. Obecnie do odczytu kodów dwuwymiarowych wystarczy nawet telefon komórkowy z aparatem i właściwym oprogramowaniem. Mowa tu oczywiście o kodach QR, wykorzystywanych w bankowości internetowej, na ulotkach promocyjnych czy biletach.

Zalety i zastosowanie
Wśród zalet kodów kreskowych ekspert https://www.autoid.pl/ wymienia takie czynniki jak bezbłędność i szybkość odczytu, dużą pojemność zapisanych danych oraz niski koszt znakowania. Cechy te pozwalają na zastosowanie technologii w logistyce do znakowania produktów, w magazynach, w znakowaniu dokumentów oraz w produkcji, przy liniach automatycznych. Kody kreskowe obecne są w naszym życiu praktycznie na każdym kroku. Szybkość i bezbłędność działania oraz szerokie pole zastosowań czynią tę technologię niezastąpioną, w związku z czym wykorzystywana jest od lat i nic nie wskazuje, by miała zostać wyeliminowana.

Facebook
Twitter
LinkedIn
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
0
0
Would love your thoughts, please comment.x