Napisali do nas, a my to zamieszczamy.

Szanowni Państwo,
po wiadomości na Rzeczypospolitej odnośnie publikacji książki Franka Bleichmana postanowiliśmy wysłać listy protestacyjne do księgarni z prośbą o wycofanie się ze sprzedaży książki, która w znaczący sposób przyczynia się do fałszowania historii i uderza w dobre imię największej organizacji polskiego podziemia jaką była Armia Krajowa.

Wysłaliśmy list następującej treści:
Szanowni Państwo,

W tym roku ukazała się książka Franka Bleichmana pt. „Wolę zginąć walcząc”. Autor opisuje w niej swoje wspomnienia z okresu kiedy był członkiem żydowskiej partyzantki podczas II wojny światowej. W książce autor „szczególnie często pisze o Armii Krajowej, niemal zawsze nazywając ją antysemicką Armią Krajową (AAK), tak jakby to pierwsze słowo stanowiło nieodłączny element tej nazwy”. Ponadto wydawnictwo Replika, które ją opublikowało, tak reklamuje pozycję: „Przeciw nazistom, volksdeutschom i antysemickiej Armii Krajowej”, przyznając w ten sposób rację autorowi książki.
W książce znajdują się również oskarżenia pod adresem rządu polskiego w Londynie, jakoby wydawał rozkazy mordowania ludności żydowskiej, jak również można znaleźć porównanie NSZ do faszystów, stale kolaborujących z Niemcami.
W książce tej mamy do czynienia z ohydnym, zakłamującym historię paszkwilem. Twierdzenia pod adresem AK, NFS i rządu w Londynie zawarte w książce nie mają potwierdzenia w jakichkolwiek analizach historycznych.
Autor książki nie ukrywał, że jego oddział zabijał żołnierzy AK i rabował chłopów. Nazwisko autora (Franciszek Blajchman) figuruje w materiałach Instytutu Pamięci Narodowej – w 1945 r. był p.o. kierownika Wydziału Więzień i Obozów WUBP w Kielcach. Jego wizerunek znalazł się też na wystawie „Twarze kieleckiej bezpieki” zorganizowanej przez IPN. Autor szczyci się przynależnością do Urzędu Bezpieczeństwa odpowiedzialnego za represje wobec żołnierzy AK, jak również wpierał budowanie w Polsce reżimu komunistycznego.
Biorąc pod uwagę fakt, że Bleichman uchodzi w USA za prawdziwego bohatera żydowskiego ruchu oporu, książka ta tym bardziej powinna spotkać się ze zdecydowanym protestem. W wyniku takich książek zakłamywana jest historia w Polsce i za granicą, co skutkuje coraz częściej pojawiającymi się twierdzeniami o „polskich obozach koncentracyjnych”, czy o „polskim antysemityzmie wyssanym z mlekiem matki”. Tłumacz przekładający tę książkę na język polski pisze:
– „Czy Polacy, jak twierdzi autor, rzeczywiście nadal są w większości antysemitami? Jeśli miałaby to być prawda, to nie istnieje lepszy sposób na zasypanie przepaści między dwoma narodami, niż poznanie przeżyć, wspomnień i opinii drugiej strony. ”.
Otóż nie można się z tym zgodzić. Podobne publikacje jedynie wzmacniają niechęć do Żydów i stają się zalążkiem antysemityzmu. Przez tego typu publikacje wrogość do narodu żydowskiego będzie rosła, a Państwo sprzedając książki jak ta – zakłamujące historię, przyczyniają się do budowania atmosfery wzajemnej niechęci i wrogości. Dlatego apeluję o wycofanie ze sprzedaży dzieła Franka Bleichmana, ze względu na szacunek dla historii, ze względu na tysiące żołnierzy polskich (AK,NSZ itp.), którzy ryzykowali własnym życiem, aby ratować Żydów. Sprawa jest tym bardziej bulwersująca ponieważ wstęp do ksiazki napisal Martin Gilbert, czyli światowej sławy historyk uważany za eksperta w dziedzinie II wojny światowej.

Zapoczątkowaliśmy obywatelską akcję sprzeciwu wobec rozpowszechniania tego typu książki. Jeśli Państwo mogliby włączyć się w akcję być może księgarnie, przemyślałyby czy warto tracić znaczną rzeszę stałych klientów, których rozpowszechnianie tej książki po porostu obraża. Bulwersujący jest fakt, że księgarnie takie jak Merlin nie dostrzegają jak mocno ta książka uderza i obraża Polaków i mimo próśb odmawia wycofania. Jeśli są dla Państwa ważne wartości takie jak prawda historyczna, pamięć żołnierzy AK walczących nie raz w obronie ludności żydowskiej, proszę o przyłączenie się bądź nagłośnienie akcji.

Odpowiedź od księgarni Merlin:

Dziękujemy bardzo za wiadomość.
Rozpowszechnianie tej książki nie jestzabronione, a sprzedawca nie odpowiada
za treści w niej zamieszczone. Jeśliksiążka zostanie nakazem sądu wycofana z
obiegu, zniknie również z naszejoferty.

Z poważaniem

Marta Malinowska

Biuro Obsługi
KlientaMerlin.pl S.A.Postępu 1302-676 Warszawawww.merlin.pl

Z poważaniem,
Jan Ćwięcek

Info o akcji:
https://www.facebook.com/event.php?eid=145502585487736&v=wall&story_fbid=145553005482694&ref=notif¬if_t=feed_comment_reply#!/event.php?eid=145502585487736&index=1
https://rebelya.pl/discussion/6957/ak-byla-antysemicka-nsz-wykonywaly-rozkazy-niemcow/


Jan Ćwięcek
Tak dla Wrocławia
https://takdlapileckiego.pl

Facebook
Twitter
LinkedIn
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
0
0
Would love your thoughts, please comment.x