Kto zagra na IX WFFM w Światowidzie?

Przesłuchania odbędą się zwyczajowo w ostatni weekend listopada (26 – 27), a wystąpić tutaj może praktycznie każda młodzieżowa grupa muzyczna z całej Polski – bez względu na rodzaj preferowanych przez nią brzmień.

Chętni powinny przesłać karty zgłoszenia i trzy swoje autorskie utwory w formacie mp3 najpóźniej do 15 listopada 2011 roku na adres: adam@swiatowid.net.pl. Warunkiem uczestnictwa w imprezie jest nie posiadanie na swoim koncie wydanej płyty dystrybuowanej  w sklepach bądź przez Internet oraz pozytywne przejście preselekcji dokonywanej przez organizatorów na podstawie nadesłanych nagrań.

WFFM – bieżąca edycja

W tym roku w regulaminie nie ma podziału zespołów  na kategorie. 18 listopada ogłoszona zostanie lista grup, które wezmą udział w konkursie. Gościem IX WFFM jest zespół MIKROMUSIC, a jurorami  związani z nim muzycy  – Dawid Korbaczyński i Natalia Grosiak.  W jury zasiada również ekspert ze środowiska wrocławskich dziennikarzy muzycznych – Piotr Bartyś. Spośród wszystkich uczestników (zwykle to  około 40-50 grup) jurorzy wybiorą trzy zespoły (najbardziej interesujące osobowości muzyczne),  które zaprezentują się na koncercie laureatów. Podczas tego koncertu wyłoniony zostanie zdobywca nagrody Grand Prix (9 tys. zł), dwa pozostałe zespoły otrzymują równorzędne drugie nagrody (po 4 tys. zł każda).


IX WROCŁAWSKI  FESTIWAL FORM MUZYCZNYCH

Koncert Finałowy 28 listopada 2011 r. o godz. 18.00 w klubie muzycznym ALIBI we Wrocławiu.

bilety dostępne w sieci Eventim i salonach Empik

cena: 20 zł (przedsprzedaż); 25 zł (przed koncertem w klubie ALIBI)

W finale wystąpią trzy nagrodzone przez jury zespoły oraz gościnnie MIKROMUSIC.

MIKROMUSIC

To jedna z ciekawszych formacji młodego pokolenia na polskiej scenie muzycznej. W swojej twórczości łączą wiele stylów, ale bazują na jazzie i trip hopie. Z pozoru tak różne gatunki muzyki w ich aranżacjach współbrzmią nadspodziewanie spójnie. Jasny, czysty, chwilami wręcz hipnotyzujący  głos wokalistki – Natalii Grosiak jest prawdziwą wizytówką grupy, która z roku na rok zyskuje coraz większe uznanie.


Grupa została doceniona nominacją do Yacha za teledysk do utworu Sennik. Zespół ma również na swoim koncie nominację do Camerimage za teledysk do piosenki Thank God I’m a Woman. Na festiwalu Top Trendy formacja otrzymała nagrodę Prezydenta Sopotu, wcześniej triumfowali jako finaliści opolskich Debiutów.

Jak dotąd nagrali trzy płyty. Na ich debiutanckim krążku – „Dobrze jest”, zagrało również wielu gości, m.in. Leszek Możdżer, multiinstrumentalista Sambor Dudziński czy akordeonista Piotr Dziubek. Tytuł drugiego albumu –  „Sennik” ( 2008 r.) nawiązuje do wątku snu  przewijającego się w poetyckich tekstach piosenek (autorstwa Natalii). Kompozycje sięgają tu do różnych estetyk m. in. do jazzu, trip hopu, funky, a nawet muzyki ludowej. „SOVA” to trzeci, studyjny album zespołu. Krążek utrzymany w stylistyce jazzu i trip hopu, zaskakuje spójnością, świeżością oraz energią. Klimat płyty oraz jej żywiołowość została genialnie uchwycona dzięki setkowym nagraniom, które pozwoliły muzykom na spontaniczną improwizację podczas sesji. Artyści starali się jak najwierniej oddać koncertową energię zespołu. W tej odsłonie Mikromusic warto skupić się także na słowach, które stanowią, ironiczny komentarz naszej codzienności (autorką tekstów jest Natalia Grosiak).

WFFM – trochę historii…

Festiwal ma już swoją tradycję i sporo zmienił się na przestrzeni kilku ostatnich lat. Impreza startowała w 2002 roku jako lokalny przegląd, w którym brało udział kilkanaście wrocławskich zespołów młodzieżowych. Do ubiegłego roku włącznie obowiązywał w regulaminie podział na kategorie: rock, metal, hip- hop i dodatkowo pojawiały się kategorie z rodzaju jazz i blues, R&B, funky, reggae, aż zostały one ujęte wspólną nazwą inne brzmienia (od V WFFM).  Przez cztery pierwsze przeglądy na koncercie laureatów grały tylko nagrodzone młodzieżowe zespoły. Po raz pierwszy w V WFFM gościnnie wziął udział zespół PR2, z którego rekrutowali się jurorzy (Marek Raduli i Wojciech Pilichowski). PR2 zagrał w finale również koncert. Kolejnymi gośćmi WFFM były zespoły: Digit All Love, MILOOPA i Poluzjanci. Od dwóch lat w gronie jurorów zasiadają nie tylko muzycy, ale i dziennikarze muzyczni z wrocławskich rozgłośni radiowych

Słów kilka  o laureatach

Do ubiegłego roku nagrody otrzymywali laureaci poszczególnych kategorii.  Od dwóch lat przyznawane jest także Grand Prix. Na festiwalu przez wszystkie lata jego istnienia nagrody otrzymało już kilkadziesiąt zespołów. Co słychać dziś u niektórych laureatów?

Laury na VI WFFM przypadły tej grupie w roku jej założenia (2008), ale na STAR GUARD MUFFIN szybko posypały się też kolejne nagrody m.in. na Festiwalu Fama w Świnoujściu (Grand PriX). Błyskotliwą karierę zespół zawdzięcza także  medialnemu sukcesowi swojego wokalisty, Kamilowi Bednarkowi, który świetnie wypadł w jednym z telewizyjnych programów dla młodych talentów. Debiutancki album grupy  „Szanuj”, (2010 r.) w ciągu dwóch miesięcy pokrył się podwójną platyną. W kwietniu br zespół odbył podróż na Jamajkę, gdzie współpracując ze światową czołówką muzyków reggae nagrywał epkę „Jamaican Trip” w legendarnym studiu Boba Marleya – Tuff Gong w Kingston. Premiera ich kolejnego krążka już w pierwszej połowie 2012 roku!

MATERIA to laureat, który jak dotąd zrobił najbardziej spektakularną karierę – od zagrania swojego pierwszego dużego koncertu właśnie podczas VII WFFM (dostali Grand Prix!) po udział w imprezach na których grają największe gwiazdy metalu.  Wygrali w 2010 roku Szansę na Sukces (odcinek z udziałem grupy IRA) i zaprezentowali się w Sali Kongresowej w finale programu (maj 2011 r.). Zagrali też podczas wielkiego festiwalu Sonisphere u boku światowych legend metalu ( Metallica, Anthrax, Slayer i Megadeth) na lotnisku Bemowo w Warszawie. Młodzi muzycy ze Szczecinka świetnie wypadli podczas Konkursu Młodych Zespołów na festiwalu w Jarocinie.

NURTH z Dobroszyc zachwycił jurorów ubiegłorocznego WFFM. Chodziło tu nie tylko o absolutnie zjawiskowy, energetyczny wokal Eweliny Lisowskiej (który Grzegorz Jabłoński określił dwoma słowami –  światowy poziom!) i jej nieokiełznaną osobowość sceniczną, ale również umiejętne łączenie przez zespół różnorodnych stylów, jak i dojrzałe i nowatorskie podejście do muzyki tych bardzo młodych wykonawców!  Miniony rok dla grupy Nurth był pracowity. Koncertowali m. in na „Silesian Core Attack” organizowanym w katowickim „Mega Clubie” . Otrzymali także  II nagrodę na Festiwalu Pazur w Strzeszowie (09.11).   Evelyn podjęła wyzwanie startując w IV edycji Mam Talent. Tu niestety nie udało się jej wejść do półfinałów, ale możemy też znaleźć na internetowych forach wypowiedź Agnieszki Chylińskiej, że nie dopuszczenie Eweliny Lisowskiej do półfinałowej 40 było błędem! Dzięki występowi Eweliny w telewizji Nurth i tak zyskuje rzesze nowych fanów. W  listopadzie br planują wydać płytę EP zawierającą 3 premierowe utwory oraz 1 remix.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
0
0
Would love your thoughts, please comment.x