Wybory do Rady Osiedla – ważne informacje

Wybory do wrocławskich Rad Osiedli odbędą się 19 maja 2013.

Już od 4 kwietnia natomiast mogą zgłaszać się kandydaci na radnych. Zgłoszenia będą przyjmowane w siedzibach Rad Osiedli do 19 kwietnia 2013.

Kandydaci mogą zgłaszać się w siedzibach Rad Osiedli w czasie pełnienia tam dyżurów. Bierne i czynne prawo wyborcze mają z urzędu wszyscy dorośli wrocławianie zameldowani na pobyt stały. „Nie zameldowani we Wrocławiu, którzy chcą wziąć udział w wyborach muszą złożyć wniosek w Wydziale Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta o dopisanie ich do rejestru wyborców” – wyjaśnia Tomasz Judecki, przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej.

Terminy, które wyznaczył Nasz Komisarz Wyborczy – TUTAJ

Wkrótce zostaną ustalone okręgi wyborcze oraz liczba radnych dla poszczególnych osiedli. „Mieszkańcy będą wybierać od 15 do 21 radnych w zależności od liczby mieszkańców” – mówi T. Judecki. We Wrocławiu mamy 48 Rad, ale tak nie musi być po wyborach. „Jeśli liczba kandydatów do Rad będzie mniejsza niż liczba radnych to wybory się nie odbędą i na danym osiedlu nie będzie Rady” – dodaje T. Judecki.

Okręgi wyborcze, które są na naszym Osiedlu – TUTAJ

„Zmiana ordynacji oraz szum – zarówno pozytywny jak i negatywny – wokół funkcjonowania Rad Osiedli przynosi korzyść” – powiedział Jerzy Michalak, przewodniczący komisji ds. osiedli w Radzie Miasta we Wrocławiu. „Zwiększone zainteresowanie widać głównie w liczbie zgłoszonych kandydatów na komisarzy wyborczych oraz to, że Radami Osiedli są coraz bardziej zainteresowane partie polityczne” – dodał.

Po raz pierwszy zdarzyło się tak, że komisarzy wyborczych trzeba było wybierać, ponieważ dla 48 osiedli zgłosiło się 75 kandydatów na komisarzy.

„Mam nadzieję, że większe zainteresowanie przełoży się ostatecznie na lepszą frekwencję wyborczą” – zapowiedział J. Michalak.

UWAGA!

Szczegółowe informacje na temat wyborów można znaleźć na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta oraz pod numerem telefonu 71 777 81 11.

Materiały i pliki dla osób kandydujących:

oświadczenie kandydata na radnego
wzór zgłoszenia kandydata na radnego
wzór listy poparcia kandydata

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
0
0
Would love your thoughts, please comment.x