Otwarta Przestrzeń Kultury W Kościółku Pw. Św. Jana Nepomucena W Parku Szczytnickim

Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego zaprasza na inaugurację Otwartej Przestrzeni Kultury w kościółku pw. św. Jana Nepomucena w Parku Szczytnickim.

Gdyby napisać jego życiorys, w dużym skrócie wyglądałby następująco:

1499 – konsekracja kościółka w Starym Koźlu,
1806 – zawalenie się jego wieży,
po 1806 – przewiezienie na furmankach chłopskich do Kędzierzyna,
1913 – przeniesienie na Wystawę Sztuki Cmentarnej (część Wystawy Stulecia) do wrocławskiego Parku Szczytnickiego,
1957 – odnalezienie w nim skradzionych z Muzeum Narodowego obrazów Matejki, Kossaka i Gierymskiego,
1962 – wpisanie do rejestru zabytków,
1971 – przekazanie w społeczną opiekę PTTK-Fabryczna,
od 2014 – gruntowny remont dachu, ścian zrębowych, wieży i wnętrza kościółka.

Czy życiorys ten, ponad 500-letni, pełen przeniesień i zwrotów akcji, a nawet sensacyjnych wydarzeń nie nadaje się na dobrą opowieść?

Właśnie zaczyna się jego kolejny rozdział!

Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego zaprasza na inaugurację Otwartej Przestrzeni Kultury w kościółku pw. św. Jana Nepomucena w Parku Szczytnickim.

Już w najbliższą sobotę 14 lipca o godz. 12.00 rozpoczyna się działalność kulturalna kościółka od krótkiego wykładu historycznego.

Po godzinie 13.00 będzie można obserwować warsztaty florystyczne prowadzone przez Annę Raźnikiewicz, Wiesławę Dubiel (z Klubu Absolwentów Akademii Sztuki Trzeciego Wieku ASTER) oraz Ewę Białowąs (z grupy Panie Niespodzianki, działającej przy Wrocławskim Centrum Seniora), a także uczestniczyć w wernisażu prac malarek z Klubu Absolwentów Akademii Sztuki Trzeciego Wieku ASTER.

Stałym punktem Otwartej Przestrzeni Kultury będzie zwiedzanie kościółka z przewodnikiem w każdą sobotę o godzinie 15.00 oraz 15.30 – nie zabraknie ciekawostek i dobrej lekcji historii.

Na zakończenie dwa koncerty – o godzinie 17.00 odbędzie się koncert, podczas którego usłyszymy przeboje muzyki filmowej, a także znane walce i tanga. Na altówce zagra Bożena Konarska (przez wiele lat występowała w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, współpracowała także z orkiestrami Opery i Operetki Wrocławskiej), na skrzypcach wieloletni muzyk Operetki Wrocławskiej Wiktor Wojciechowski, a na gitarze klasycznej Stanisław Stembalski „miłośnik żywej muzyki” i muzyk z zamiłowania.

O godzinie 18.00 wystąpi Janek Samołyk, znany wrocławski wokalista i gitarzysta, autor trzech albumów studyjnych wydanych przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia, tworzący melodyjne, piękne ballady kojarzone z nurtem indie-pop oraz z muzyką akustyczną. Jego piosenki są stale obecne w rozgłośniach radiowych – obok jego poetyckich tekstów nie sposób przejść obojętnie.

Kościółek pw. św. Jana Nepomucena jako Otwarta Przestrzeń Kultury będzie udostępniony dla mieszkańców i turystów od wiosny do jesieni, oferując kameralne pokazy filmów, spotkania literackie i koncerty. Dobór wydarzeń kulturalnych będzie ściśle związany z jego charakterem i kameralnością wnętrza.

Facebook
Twitter
LinkedIn
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
0
0
Would love your thoughts, please comment.x