Jak dokonać analizy porównawczej spółki – wskazówki dla inwestorów?

Jak dokonać analizy porównawczej spółki – wskazówki dla inwestorów?

Istnieje wiele sposobów na to, aby wybrać najbardziej optymalną dla nas inwestycję. Dość często wykorzystywana jest analiza porównawcza, która bierze pod uwagę przedsiębiorstwa o podobnym charakterze działalności. Czym jest metoda porównawcza spółek? Jak dobrać grupę porównawczą? Jakie cechy do porównania należy brać pod uwagę? W jaki sposób wyznaczyć wzorcowe wskaźniki? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników 

Metoda porównawcza spółek charakteryzuje się tym, że dzięki niej możliwe jest określenie wartości spółki na podstawie porównań do innych przedsiębiorstw, które mają podobny profil działalności i także notowane są na giełdzie. Dokonuje się jej w kilku krokach, m.in. wybierając wcześniej odpowiednią grupę porównawczą, mierzalne cechy, wyznaczenie wzorcowych wskaźników i dokonanie końcowej wyceny. W dalszej części artykułu opisywane są poszczególne aspekty, które ułatwią dokonanie wyboru spółki na home saxo.

Jak dobrać grupę porównawczą?

Kluczowe jest dobranie odpowiedniej grupy porównawczej. Przede wszystkim spółki powinny wyróżniać się niemalże identycznym profilem działalności. Muszą mieć również podobną wielkość. Okazuje się, że im mniejsza jest dana spółka, tym większe jest ryzyko inwestycyjne. Ważnym aspektem jest podobny poziom zadłużenia, a także zbliżony poziom dynamiki. Przedsiębiorstwa, które są stabilne finansowo i nie rozwijają się tak dynamicznie powinny mieć niskie wskaźniki, a te rozwijające się- wysokie. 

Jakie cechy do porównania należy brać pod uwagę?

Wyceniając spółkę metodą porównawczą należy wykorzystać przykładowe wskaźniki: C/Z, C/WK, C/S, EV/EBITDA, EV/EBIT. Spółki, które charakteryzują się podobna marżą, z powodzeniem możemy porównywać wykorzystując wskaźnik C/S. Najlepsze niezadłużone spółki wyróżniają się wysokim wskaźnikiem C/WK. Najbardziej podstawowym wskaźnikiem, za pomocą którego możemy porównać właściwie każdą spółkę, jest wskaźnik C/Z.

W jaki sposób wyznaczyć wzorcowe wskaźniki? 

Jeżeli udało nam się już dobrać optymalną grupę porównawczą, jednocześnie wybraliśmy odpowiednie cechy, wówczas możemy zabrać się za wyznaczanie wzorcowych wskaźników. W praktyce możemy tego dokonać na dwa sposoby. Pierwszy z nich to wyznaczenie średniej dla danego sektora- możemy wykorzystać średnią ważoną. Alternatywnym rozwiązaniem jest zastosowanie mediany, która to określi centralną wartość. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
0
0
Would love your thoughts, please comment.x