Z notatnika byłego strażnika

Straż Miejska

Jakiś czas temu wpadła mi w ręce ulotka Straży Miejskiej Wrocławia. Postanowiłam zapytać zaprzyjaźnionego Strażnika Osiedlowego, co to za nowa akcja. I wtedy okazało się, że Piotr Szereda nie jest już Strażnikiem Osiedlowym i od niedawna pełni nowe obowiązki.

–  Jestem teraz koordynatorem zespołu ds. wykroczeń. Wszystkie interwencje, które są podejmowane przez funkcjonariuszy w rejonie i wymagają prowadzenia dalszych czynności (np. wzywania świadków, przesłuchiwania podejrzanych o wykroczenie), to wszystko trafia tu do nas.

 

Moje obowiązki są dodatkowo poszerzone o pilnowanie terminowości spraw i tego, by odpowiednio je rozwiązać: np. by trafiały do sądu, bądź zostały zamknięte postępowaniem mandatowym. Zapytałam więc, jak to się stało, że porzucił swoją ukochaną pracę w terenie. Odpowiedział, że awans to prestiż, nowe odpowiedzialności i nowe wyzwania, z czego jest dumny. Przyznał jednocześnie, że czuje sentyment do rejonu biskupińskiego, głównie ze względu na pracę wśród ludzi i w przyjemnym otoczeniu.

– Byłem pierwszym strażnikiem osiedla na Biskupinie i właściwie jedynym, który nie zmienił rejonu od początku wprowadzenia programu

– właśnie ten program promuje ta ulotka. To informacja sprzed kilku lat, kiedy Straż Miejska zaczęła projekt polegający na delegowaniu konkretnych funkcjonariuszy do pracy na konkretnym osiedlu. Ideą jest, by na każdym osiedlu działał funkcjonariusz, który firmuje swym nazwiskiem wszystkie działania, jakie podejmuje tam Straż Miejska. Chodzi o to, by ta osoba doskonale znała rejon, wiedziała, jakie problemy mają mieszkańcy i podejmowała starania, by te problemy rozwiązywać. Strażnik Osiedla jest stale na danym terenie, spotyka się z mieszkańcami, rozmawia z nimi, obserwuje, i wie, co należy zrobić, by mieszkańcom żyło się lepiej. Jeśli jest jakaś potrzeba, np. postawienie znaku drogowego, to właśnie ten funkcjonariusz sygnalizuje tę sprawę np. w urzędzie miejskim, czy w wydziale komunikacji.

Skoro ulotka ma już kilka lat, a sama akcja też nie jest nowa, byłam ciekawa, czy ten program zdał egzamin.

–  Oczywiście, że projekt się sprawdził. Bardzo szybko stało się jasne,że znając mieszkańców i specyfikę danej lokalizacji, możemy lepiej reagować na różne sytuacje, jakie mają miejsce na danym terenie i lepiej zaradzać potrzebom konkretnego osiedla.

Teraz, przez pewien czas, nasz nowy strażnik osiedlowy będzie starał się nas poznać. Mamy nadzieję, że praca tutaj będzie dla niego równie satysfakcjonująca jak dla pana Piotra Szeredy

Swoją drogą – ciekawa rzecz: w zbliżonym czasie dwóch pracowników dwóch ważnych służb pełniących zadania na naszym osiedlu otrzymało awans! Napawa nas to dumą, a jednocześnie mamy nadzieję, że ich następcy będą kontynuować dobre zwyczaje i rzetelną pracę swoich poprzednikowi będą równie przychylni mieszkańcom. A my postaramy się przedstawić ich w następnym numerze Biuletynu.

Anna Mazurek
z biuletynu Rady Osiedla – www.rada.osiedla.wroc.pl
jeżeli chcesz zareklamować się w bezpłatnym biuletynie prosimy o kontakt: Grzegorz Kondracki: biuro@treflstudio.pl tel. 663 303 603

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
0
0
Would love your thoughts, please comment.x