Wrocławski Kongres Rad Osiedli

Kongres Rady Osiedli

7 października 2017 r. radni osiedlowi spotkali się w Hali Stulecia na Wrocławskim Kongresie Rad Osiedli. To pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce. Kongres to okazja do wzajemnego poznania się radnych, a także rozmów z urzędnikami i przedstawicielami jednostek miejskich, z którymi reprezentanci mieszkańców najczęściej współpracują.

Kilkaset osób – mieszkańców Wrocławia, wybranych do rad osiedlowych – przybyło w sobotnie przedpołudnie do Hali Stulecia, żeby spotkać się z przedstawicielami miasta, na czele z jego prezydentem Rafałem Dutkiewiczem, miejskimi radnymi oraz reprezentantami kilkunastu miejskich instytucji na pierwszym w historii polskiej samorządności lokalnej Wrocławskim Kongresie Rad Osiedli.

Wydarzenie, stanowiące naturalne podsumowanie spotkań 48 rad osiedli z prezydentem Wrocławia, które odbywały się po ukonstytuowaniu się nowych samorządów osiedlowych, dało możliwość głębszego wczucia się w rolę radnego i zrozumienia, że bycie „głosem” swoich osiedlowych sąsiadów to nie tylko wyróżnienie, ale i szczególnego rodzaju zobowiązanie. Jego przypieczętowaniem stało się odebranie od władz miasta legitymacji radnego, poświadczającej niejako „społecznikowską moc” jej właściciela.

O tym, że rady osiedla, to ważny organizm w życiu miasta, zapewniali podczas otwarcia zarówno prezydent Dutkiewicz, jak i przewodniczący RM Jacek Ossowski oraz dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Jacek Sutryk, który w prezentacji pod znamiennym tytułem „Lokalnie – globalnie” udowadniał, że w naszym mieście powstało Wrocławskie Pole Dialogu Społecznego. Potem, zgodnie z programem kongresu, głos zabierali kolejno Dorota Feliks z Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego, Bartłomiej Świerczewski z Biuro Partycypacji Społecznej, Anna Józefiak-Materna z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Andrzej Ociepa z Miejskiej Biblioteki Publicznej, Karolina Mróz z Wrocławskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego oraz Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia. Wszystkie te osoby, a także inni pracownicy jednostek przez nich reprezentowanych, byli po części konferencyjnej dostępni w kuluarach dla wszystkich, którzy chcieli dopytać o różne miejskie sprawy, skonsultować się, umówić na spotkania.

Takich stanowisk, przy których dyżurowali eksperci z poszczególnych jednostek, było kilkanaście. W tym stolik portalu www.wroclaw.pl, gdzie zachęcaliśmy radnych do „zaprzyjaźnienia się” z naszym miejskim portalem, pełnym aktualnych informacji z różnych dziedzin, a także pozostałymi serwisami, które tworzymy. Polecaliśmy zwłaszcza go.wroclaw.pl, gdzie wszystkie rady osiedla mogą m.in. zamieszczać informacje o wydarzeniach na rzecz swoich społeczności. W tym miejscu jeszcze raz przypominamy o takiej możliwości i zachęcamy do kontaktu z nami.

Miło nam było również stworzyć fotograficzną mapę rad osiedli, do której zapozowali nam radni obecni na kongresie – wierzymy, że będzie dla wszystkich miłą pamiatką z tego wydarzenia.

Po południu Fundacja Dom Pokoju i Wrocławskie Forum Osiedlowe zaprosiło uczestników kongresu na warsztaty, podczas których omawiano reformę ustroju wrocławskich osiedli, tworzenie i utrzymywanie dobrych międzyosiedlowych relacji. Radni, zwłaszcza ci debiutujący w swojej roli, mogli natomiast dowiedzieć się, jak rozpoznawać i wykorzystywać różne zasoby osiedlowe z korzyścią dla lokalnych społeczności.

źródło: wroclaw.pl

Facebook
Twitter
LinkedIn
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
0
0
Would love your thoughts, please comment.x