Wrocław.pl: Nowy parking pod Halą Stulecia – otwarcie 1 sierpnia

Nowy parking pod Halą Stulecia jest już gotowy. Budowlańcy wykonują jeszcze co prawda ostatnie kosmetyczne prace, ale plac budowy jest już posprzątany, a pierwsze samochody będą mogły tam wjechać od 1 sierpnia. Zmieści się ich aż 800.

Trzy poziomy i setki miejsc

Nowy parking jest zrobiony w minimalistycznym stylu tak aby nie przysłaniał i nie zakłócał architektury samej hali. Liczy trzy poziomy. Na poziomie 0, czyli tym na powierzchni zmieści się 275 aut i 20 autokarów, piętro niżej 244 a na najgłębszym poziomie -2, miejsce znajdą 273 samochody.

Same podziemne kondygnacje liczą ponad 55 tysięcy metrów sześciennych. Budowa obiektu była skomplikowana i żmudna, w trakcie prac budowlańcy wykopali kilka starych bomb. Jednak inwestycja to nie tylko parking , firma Budimex S.A. przebudowała też skrzyżowanie ul. Wróblewskiego i Kopernika, zamontowali nowe sygnalizatory świetlne i wymalowali oznakowanie.

Auta na gaz też wjadą

Z ciekawostek warto zaznaczyć, że na parking będą mogli wjeżdżać właściciele aut na gaz. – Zwykle jest tak, że zarządcy parkingów tego zakazują a i tak takie auta wjeżdżają na parking. My zezwalamy im na to, bo w środku są specjalne czujniki wykrywające propan/butan, które ostrzegają przed przekroczonymi stężeniami gazu – mówi Marek Fąfara z firmy Budimex S.A., która jest zarządcą parkingu.

Poza tym są też inne systemy zabezpieczeń, m.in. przeciwpożarowe i wykrywające stęże nie spalin w obiekcie. Parking jest monitorowany, a na piętra pod ziemią możemy zjechać windą.

W tej chwili inwestycja przeszła już wszystkie odbiory. – Czekamy aż spłyną do nas te dokumenty i się uprawomocnią – mówi przedstawiciel zarządcy.

–  1 sierpnia parking będzie otwarty i od razu będziemy rzuceni na głęboką wodę, bo w hali w ten dzień odbędzie się jakaś duża impreza – dodaje Marek Fąfara.

Zarządca ma jeszcze w tym tygodniu podać oficjalny cennik za parkowanie.

Zmieni się organizacja ruchu

Z budową parkingu związane były też inwestycje drogowe wokół niego. Między innymi przebudowa skrzyżowania, budowa drogi rowerowej i nowej sygnalizacji świetlnej oraz nowych przejść dla pieszych. Wydział Inżynierii Miejskiej chce poprawić  w tamtym rejonie komunikację pieszą i rowerową. Dlatego zostanie uporządkowana tam sytuacja z parkingami. Uwolniona od aut przestrzeń w większości będzie służyć rowerzystom i pieszym. Dodatkowo Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta zabezpiecza przed nielegalnym parkowaniem zieleńce w ulicy Parkowej, Witelona, Bartla i Dembowskiego. Nie będzie też możliwe parkowanie m.in. przy zoo.

– Ciągle trwają tam prace. Sukcesywnie porządkujemy sytuację w ruchu. Przy zoo powstaną miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych oraz zatoka dla autobusów. Postawimy też słupki na ul. Wróblewskiego od mostu Zwierzynieckiego wzdłuż terenów zoo oraz po drugiej stronie od mostu po stronie Hali Stulecia w ciągu ul. Mickiewicza aż do Wystawowej. Wszystkie działania mają zakończyć się do końca wakacji – mówi Ewa Mazur ze ZDiUM.

Zmiany organizacji ruchu w rejonie  ulicy Wróblewskiego i Kopernika rozpoczną się z dniem 1 sierpnia i trwać będą przez kolejne dwa tygodnie. Zmiany na  ulicy Wystawowej  wprowadzone zostaną po mistrzostwach Świata  w siatkówce czyli w drugiej połowie września.

źródło: wroclaw.pl / Janusz Krzeszowski

Facebook
Twitter
LinkedIn
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
0
0
Would love your thoughts, please comment.x