Wizyta w Centrum poznawczym w Hali Stulecia

Od dnia 17.02.2012r. w Hali Stulecia można oglądać wystawę poświęconą tej budowli oraz przyległym Terenom Wystawowym. Ideą Centrum Poznawczego jest przybliżenie zwiedzającym genezy powstania Hali, przemian jakie zaszły na przełomie lat oraz modernistycznej architektury, która została wykorzystana przy budowie Hali Stulecia jak i innych miejsc we Wrocławiu.

Jakie odczucia nasuwają się po obejrzeniu wystawy? Czy warto na nią pójść? Czy nie jest to tylko nudne i suche przekazanie faktów historycznych? Wczoraj miałam przyjemność być w tym miejscu, więc postaram się na świeżo przekazać najważniejsze informacje i odczucia.

Na teren obiektu weszliśmy około godziny 12. Przy kasie przywitała nas sympatyczna młoda kobieta, kupiliśmy bilety, wybraliśmy wersję centrum+galeria, oddaliśmy kurtki do szatni. Otrzymaliśmy mapę oraz okulary 3D i byliśmy gotowi aby rozpocząć zwiedzanie.

Pomieszczenie pierwsze zaznaczone jest na mapie jako pokój historyczny. Znajdują się w nim wycinki gazet, plany budowy… Dodatkową atrakcję stanowią stare zdjęcia, które dzięki okularom można oglądać w obrazie 3D oraz „telefony z przeszłości”, przez które można wysłuchać m.in. nagrań ze zjazdów zwolenników i przeciwników budowy Hali. Było np. grono osób, które uważało iż taka inwestycja to tylko strata pieniędzy gdyż niebawem taka sama budowla może powstać w Berlinie i to tam będą odbywały się najważniejsze kulturalne wydarzenia, a nie tu w Breslau. Inni mieli wątpliwości dotyczące materiałów i konstrukcji Hali.

Oprócz tego w pokoju historycznym obejrzeć można bardzo ciekawy film. Trwa on około 20 minut. Rozpoczyna się od momentu budowy Hali Stulecia, porusza temat Wystawy Ziem Odzyskanych, poprzez najważniejsze wydarzenia które się w niej odbywały m.in. wizyta papieża Jana Pawła II. Film nie jest nudną, historyczną „zapchaj dziurą”. Właśnie z niego dowiedziałam się najwięcej rzeczy, m.in. iż Halę Stulecia wybudowano w ciągu 2 lat!!, oddano do użytku w 1913 roku, a nazwano ją Halą Stulecia ponieważ zbiegło się to z setną rocznicą zwycięstwa nad wojskami Napoleona. W roku 2006 Halę Stulecia wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wiele ciekawostek dotyczyło również samego architekta Maxa Berga, rozwiązań konstrukcyjnych czy też nowych materiałów, które zostały użyte do budowy tego miejsca. Nie będę jednak zdradzać wszystkiego aby część została tajemnicą i zachęciła Państwo do osobistego udziału w wystawie.

Z pokoju historycznego przeszliśmy do drugiego pomieszczenia edukacyjno-poznawczego. Gdybym miała zatytułować część tej wystawy, to brzmiała by chyba ona: Hala Stulecia na tle innych budowli na świecie. Zobaczyć można było inne budowle utrzymane w podobnym stylu, kopuły na świecie itp.  Do atrakcji, które się tam znajdują można zaliczyć m.in. mapy i ekrany interaktywne oraz kroniki filmowe.

W moim przekonaniu część ta, najbardziej zainteresuje albo pasjonatów albo osoby, które mają kontakt z architekturą, budownictwem.

Została nam do zwiedzenia ostatnia część, którą dodatkowo obejmował nasz bilet czyli galeria. Miejsce niewątpliwie bardzo dziwne. Znajdowały się tam interaktywne gry np. sprawdź jakim jesteś architektem oraz living floor, widowisko światła i dźwięku… i to wszystko… Zwiedzenie całego Centrum zajęło nam około 2godzin.

Reasumując, wystawa zorganizowana jest naprawdę na wysokim poziomie. Dzięki wykorzystaniu najnowszych rozwiązań technicznych, przekazywane informacje są interesujące i łatwo zapadają w pamięć. Miejsce to uważam za godne polecenia dla wszystkich mieszkańców Wrocławia i nie tylko. Obiekt dostosowany jest dla osób niepełnosprawnych, a zwłaszcza osób niewidomych, dla których dostępne są audio-przewodniki i czytniki Braillea. Wszystkie nagrania można odsłuchać również w języku angielskim i niemieckim. Podczas naszej wizyty widzieliśmy jak zaczepiony przez obco krajowca ochroniarz stał się jego prywatnym przewodnikiem. Jedyną rzeczą, którą bym zmieniła przy następnej wizycie, to kupiłabym bilet do samego centrum (pokój historyczny i edukacyjno- poznawczy) bez dziwnej opcji: galeria. Dostępna jest jeszcze jedna wersja biletu: centrum+galeria+pokaz pod kopułą, ale nie jest jeszcze sprzedawany bo pokaz się na razie nie odbywa. Na pytanie skierowane do obsługi centrum, czy powstanie opcja wstępu na sam pokaz, jeżeli ktoś wcześniej widział całą resztę, odpowiedziano że najprawdopodobniej tak, powyższa prośba była już zgłaszana. Wszelkie zmiany trzeba więc monitorować na stronie centrum. Poniżej umieszczam informację dotyczącą godzin otwarcia wystawy oraz ceny biletów.

autor: Karolina

 

Godziny otwarcia:

Pon-Pt 9.00- 18.00
Sb- Nd 11.00- 19.00

Ceny biletów:

CENTRUM:

normalny 12zł
ulgowy 9zł
grupowy 8zł
rodzinny 30zł

CENTRUM+ GALERIA:

normalny 14zł
ulgowy 11zł
grupowy 10zł
rodzinny 35zł

CENTRUM+ GALERIA+ POKAZ:

normalny 19zł
ulgowy 15zł
grupowy 12zł
rodzinny 45zł

 

{joomplu:848} {joomplu:847} {joomplu:846} {joomplu:845}

{joomplu:844} {joomplu:843} {joomplu:842} {joomplu:841}

Facebook
Twitter
LinkedIn
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
0
0
Would love your thoughts, please comment.x