W Hotelu PiP można zwiedzić wystawę osiedla WuWa Stuttgart 1927

Weissenhof – osiedle Werkbundu Stuttgart 1927

Weissenhof – osiedle Werkbundu Stuttgart 1927

W 1927 roku, pod programowym tytułem „Mieszkanie”, niemiecki Werkbund zaprezentował w Stuttgarcie koncepcję z zakresu budownictwa i mieszkalnictwa XX w. Stowarzyszenie w eksperymentalnym projekcje zaprosiło do współpracy 17 architektów europejskiej awangardy w celu stworzenia osiedla wzorcowego. Jednym z takich obiektów jest wrocławska WuWa, którą władze miasta od pewnego czasu próbują odrestaurować.

Powstał nawet projekt „Weissenhof i WUWA – tworzenie sieci współpracy w dziedzinie rewitalizacji osiedli Werkbundu„, którego celem jest stworzenie współpracy służącej wymianie poglądów i doświadczeń oraz przekazywaniu dobrych praktyk w dziedzinie rewitalizacji i pielęgnacji osiedli modernistycznych, jak również zbudowanie podstaw do współpracy w tej dziedzinie na skalę europejską.

Hans Scharoun: Einfamilienhaus
Weissenhof 1927 / Hans Scharoun: Einfamilienhaus

Jednym z działań prowadzonych było spotkanie grupy roboczej składającej się z urzędników, architektów oraz partnerów (również z Niemiec), które odbyło się w dniach 11-14 października w Hotelu PiP przy ul. Kopernika. W tym historycznym obiekcie od czwartku do niedzieli odbywały się spotkania oraz wykłady ludzi związanych z renowacją Stuttgarckiej WuWy oraz przedstawicieli Wrocławia działających na rzecz renowacji naszego obiektu.

Do 30 października każdy może przyjść i bezpłatnie obejrzeć wystawę „Weissenhof – osiedle Werkbundu Stuttgart 1927„. Wystawa pokazuje zrealizowane w 1927 roku osiedle, ale tez efekty procesu renowacji przeprowadzonego w latach 1984-87, oraz efekty działań odnowy domu bliźniaczego projektu Corbusiera i Pierre Jeannereta, zakończone w 2006 roku.

Renowacja Wrocławskiej WuWy

Postępuje rewitalizacja wrocławskiej WuWy – zakończył się remont domu jednorodzinnego przy ulicy Zielonego Dębu 21. Gotowy jest projekt renowacji połowy bliźniaka przy ulicy Dembowskiego 11/13, w przygotowaniu podobny dla galeriowca. Za rok nastąpi odbudowa przedszkola spalonego w roku 2006, w którym Dolnośląska Izba Architektów urządzi swoją siedzibę.

Facebook
Twitter
LinkedIn
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x