Turnieje pokerowe

Turniej pokerowy może przybierać różne rozmiary, zarówno pod względem wysokości puli nagród jak i liczby uczestniczących graczy. Najpopularniejsze turnieje ściągają nawet po kilkadziesiąt tysięcy uczestników, a pule nagród wynoszą kilkadziesiąt milionów dolarów. W ostatnich latach coraz większym prestiżem cieszą się turnieje rozgrywane online, za pomocą takich serwisów jak Pokerstars.

Najsłynniejszym turniejem rozgrywanym na żywo jest World Series of Poker. Ze względu na dużą popularność tego turnieju, podobnie zresztą jak i wielu innych konieczne są wstępne gry kwalifikacyjne. Dostęp do nich także jest możliwy online, poprzez na przykład pokerstars Polski serwis tego portalu zawiera informacje o sposobie prowadzenia rozgrywek.

Odmiana pokera, w którą najczęściej gra się na turniejach jest najpopularniejszy obecnie Texas Holdem. Nie oznacza to jednak, że nie ma gier w innych odmianach, które gromadzą duże ilości graczy. Przykładowo w 2008 roku rozegrano turniej World Championship H.O.R.S.E. w którym pula wynosiła ponad 7 mln dolarów.

Warto pamiętać, że turniej rządzi się swoimi zasadami. Pule nagród tworzy wpisowe (Buy-in). Na początku liczba żetonów jest identyczna dla każdego z uczestników. Utrata wszystkich żetonów oznacza odpadnięcie z dalszej gry. Wygrywa ten, kto jako ostatni będzie posiadał żetony. Aby przyspieszyć rozgrywki, każdy turniej ma z góry ustalony system wysokości ciemnych lub ante. Stawki wzrastają co jakiś czas, sprzyjając szybkiej eliminacji nieostrożnych graczy. W przypadku utraty żetonów można, w niektórych turniejach dokupić je sobie jako tak zwany re-buy. Zazwyczaj re-buye można dokonywać tylko przez określony czas po rozpoczęciu turnieju.

Podział nagród może odbywać się na dwa sposoby. W pierwszym za każde miejsce przysługuje z góry określona nagroda – jest to system stały. W systemie proporcjonalnym natomiast rosną wraz ze wzrostem liczby graczy, którzy przystępują do turnieju, gdyż są one określone w skali procentowej wydzielonej z całej puli. Zazwyczaj nagroda przysługuje ok. 10% najlepszych graczy, jednak to pierwsza trójka zawodników wygrywa największe kwoty, stanowiące łącznie nieraz i ponad połowę puli.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
0
0
Would love your thoughts, please comment.x