Przebudowa jazu Opatowice

Coraz większy zakres obejmują roboty w ramach prowadzonego przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej ogromnego przedsięwzięcia Modernizacji Wrocławskiego Węzła Wodnego. Jest już podpisana umowa z firmą „Energopol-Szczecin” na udrożnienie Kanału Powodziowego wraz z międzywalem od jazu Bartoszowice do ujścia Starej Odry raz udrożnienie Starej Odry od jazu Psie Pole do mostów kolejowych Poznańskich. RZGW zawarł również kontrakt z konsorcjum przedsiębiorstw „Pol-Aqua” i „Dragados” na odbudowę zabytkowych bulwarów Odry Śródmiejskiej.

Firma Navimor Invest z Gdańska od wiosny pracuje przy przebudowie jazu Opatowickiego, przegradzającego koryto Odry na 245 km, pomiędzy wyspą Opatowicką i Bartoszowicami. Pierwszą przegrodę ustawiono tu pod koniec XIX wieku, a następną, jaz kozłowo-iglicowy, w roku 1916. Pozostał po nim filar pośrodku nurtu

– widoczny przed platformą nurkową. W roku 1985 ustawiono jaz sektorowy z budyneczkiem sterowni i kładką dla pieszych oraz rowerzystów. Mostek ten to jedyna droga na wyspę i do położonego tam parku linowego. Przejście chodnikiem technicznym po wrotach śluzy Opatowice od strony osiedla o tej samej nazwie jest nielegalne i niebezpieczne.

Sektorowa konstrukcja jazu Opatowice, okazała się bardzo awaryjna i RZGW podjął decyzję o zamianie na konstrukcję klapową – takie rozwiązanie jest zastosowane między innymi przy elektrowni wodnej północnej obok mostu Pomorskiego.

Przebudowa jest bardzo trudną operacją, wiele prac prowadzi się ze sprzętu pływającego, i czasochłonną – roboty potrwają do roku 2015. Kładka nad jazem jest zamykana okresowo, gdy wymagają tego względy bezpieczeństwa.

Kosztowna modernizacja jazu Opatowice, wraz ze znajdującym się 13 km w górę rzeki jazem, również sektorowym, Janowice jest możliwa dzięki dotacji unijnej. Z 70 mln zł, na które opiewa kosztorys, 59,5 mln to pieniądze z Unii Europejskiej.

źródło: www.wroclaw.pl

Facebook
Twitter
LinkedIn
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
0
0
Would love your thoughts, please comment.x