Postaw na dobre opony

opony

Kierowcy w tym roku mogli pozwlekać ze zmianą opon, bo zima nas nie zaskoczyła i jest dość łagodna. W naszym kraju nie ma obowiązku zmiany ogumienia na odpowiednie do panujących warunków pogodowych. Dlatego jedynym przyczynkiem motywującym nas do wizyty w warsztacie jest zdrowy rozsądek. Jeśli decydujemy się już na zimówki zadbajmy, by były odpowiednio dopasowane.

Właściwy wybór nie jest prosty

Nie straszny nam będzie śnieg i zawierucha, jeśli wyposażymy nasz samochód w odpowiednie opony. Zimówki różnią się znacząco od opon letnich budową i rzeźbą bieżnika. Gdy temperatura za oknem spada letnie opony tracą swoje właściwości wpływając niekorzystnie na przyczepność na drodze, a tym samym nasze bezpieczeństwo. Dobre opony zimowe nie posłużą nam tylko jeden sezon, warto jednak jeśli już je posiadamy skontrolować stan ich bieżnika. Pamiętajmy, ze powinien on mieć minimum 4 mm. Ponadto rocznik opony znajduje się na jej boku, są to po prostu cztery cyfry, z czego dwie ostatnie mówią o roku produkcji. W celu zachowania pełnego komfortu jazdy nie używajmy tych samych opon więcej niż 6 lat od daty ich wytworzenia. Zmieniając opony na zimowe pamiętajmy, że powinny to być cztery takie same sztuki, inaczej wpłynie to na działanie ESP. Zima to czas bardzo wymagający, odpowiednie przygotowanie samochodu to gwarancja przyjemności i bezpieczeństwa jazdy. Warto postawić na solidne opony, gdyż to one decydują o naszej przyczepności na drodze. Zima jest piękną porą roku ale niestety bardzo niebezpieczną dla kierowców. ( cytat: https://www.ladnefelgi.pl/ )

Kierujmy się parametrami

Dobór opon zacznijmy od sprawdzenia odpowiedniego rozmiaru dla modelu i marki naszego samochodu. Takie informacje znajdziemy zawsze instrukcji. W przypadku wątpliwości możemy zwrócić się z prośbą o pomoc do producenta danych opon lub sprzedawcy w sklepie. Dostępne na rynku opony mają różnego rodzaju bieżniki. Najbardziej polecane do samochodów osobowych sa te o rzeźbie symetrycznej, charakteryzują się dobrą wytrzymałością i niskimi oporami toczenia. Niestety takie opony posiadają słabsze parametry trakcyjne. Najbardziej popularne zimą są opony z bieżnikami kierunkowymi, które wyglądają jak litera V lub U. Taki rodzaj ogumienia umożliwia swobodne odprowadzanie wody i błota. Decydując o rodzaju bieżnika zastanówmy się w jakich warunkach będziemy użytkować nasz samochód. Czy mamy zamiar poruszać się jedynie po mieście czy może w trasie. Na etykietach opon znajdziemy także informację o wydajności energetycznej, najbardziej ekonomiczne są opony z oznaczeniem A. Dlatego decydując się na zakup ogumienia gumowego zastanówmy się gdzie będziemy poruszać się naszym samochodem, a także jaka jest zasobność naszego portfela. Na rynku dostępne są, bowiem opony oscylujące w przedziale cenowym od 150 do nawet 400 zł.

Facebook
Twitter
LinkedIn
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
0
0
Would love your thoughts, please comment.x