Porady dla osób biorących kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny jest jedną z najczęściej wybieranych pożyczek na rynku. Jest on zobowiązaniem, które spłacamy przez wiele lat, dlatego ważne jest dokładne przygotowanie się przed jego podjęciem. W tym celu powinniśmy poczytać wiele artykułów, które zaprezentują, na co warto zwrócić uwagę, a także przeanalizować aktualne rankingi. Przed tak przełomowym krokiem, musimy być pewni swojej wiedzy.

Na co zwrócić uwagę?

Po pierwsze zastanówmy się, czy na pewno potrzebujemy kupić mieszkanie. Może okazać się, że nie jest to dla nas tak ważne i lepszym rozwiązaniem będzie wynajem. Jednakże niestety często dzieje się tak, że koszt czynszu jest porównywalny do raty kredytu. Ważna jest świadomość, że kredyt hipoteczny „przywiąże” nas do jednego miejsca, natomiast wynajęcie domu pozwala w łatwy sposób go zmienić.

Po drugie sprawdźmy, czy będziemy w stanie spłacać ratę kredytu. Nie jest to krótkoterminowa decyzja, lecz długookresowe zobowiązanie. Musimy być tego świadomi i brać pod uwagę wystąpienia sytuacji nagłych, ekstremalnych. Warto postawić się w sytuacji osoby, która posiada kredyt oraz traci pracę. Jak wtedy byśmy się zachowali? Czy znajdziemy inne źródło finansowania?

Trzecim krokiem jest zadbanie o swoja wiedzę. Często możemy spotkać się z doradcami, którzy próbują ukryć przed nami niektóre informacje. Ludziom, którzy nie mają odpowiedniej wiedzy i świadomości, prezentują gorsze oferty, które w każdy sposób starają się sprzedać. Prawdą jest, że praca doradcy pozwala nam zaoszczędzić wiele czasu na obliczenia i analizy, jednakże powinniśmy zawsze być czujni i świadomi. Pamiętajmy również, aby sprawdzić oferty kilku banków np. na serwisie PolskaBankowosc, nie bazować wyłącznie na jednej. Polska cechuje się bardzo rozdrobnionym rynkiem bankowym. Właśnie przez to istnieje bardzo rozwinięta konkurencja, a co za tym idzie, możemy liczyć na zachęcające zniżki lub promocje.

Historia w BIK

To jeden z ważniejszych elementów, który powinniśmy sprawdzić przed zaciągnięciem kredytu. Zanim bank udzieli nam pożyczki, przeszukuje informacje zawarte w Biurze Informacji Kredytowej. Znajdują tam wszystkie finansowe informacje na nasz temat – o zarobkach, poprzednich pożyczkach, sposobie ich spłaty, jak rozdysponowujemy finansami osobistymi itd. Dowiaduje się, czy posiadamy zadłużenie na karcie kredytowej lub debetowej. Dzięki temu kształtuje sobie zdanie na nasz temat oraz modyfikuje warunki udzielania kredytu.

Facebook
Twitter
LinkedIn
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
0
0
Would love your thoughts, please comment.x