Podziemny parking przy Hali Ludowej

Jednym z największych problemów Hali Ludowej jest brak odpowiedniego parkingu, dostosowanego do wielkich imprez które odbywają się w tym miejscu. Gdy odbywa się jakiś większy koncert, wydarzenie sportowe – kierowcy parkują gdzie popadnie, niszcząc skwery i zastawiając okoliczne uliczki. Trzeba przypomnieć, że obecnie, gdy powstała nowa multimedialna fontanna, w czasie jej pokazów okolice hali są bez przerwy zastawione samochodami.

 

Za kwotę ok. 60 mln zł ma powstać podziemny parking. Będzie znajdował się w miejscu gdzie obecnie jest naziemny parking (którego pojemność nie przekracza 220 miejsc parkingowych). Nowy będzie miał dwie kondygnacje i pomieści 800 samochodów osobowych.

Władze hali zdecydowały, że parking, na który ogłoszono przetarg, będzie budowany w trybie tzw. koncesji budowlanej. To znaczy, że firma, która zostanie wybrana w negocjacjach, przeprowadzi inwestycję za własne pieniądze, a potem będzie parkingiem zarządzać i pobierać opłaty.

Daniel Czerek,kierownik działu inwestycji i rozwoju w Hali Stulecia, ma nadzieje że uda się wyłonić wykonawcę, miasto starające się o parking mający powstać na Nowym Targu nie może znaleźć inwestora, jednak jak zapewnia Czerek tam problemem mogą być wykopaliska archeologiczne, natomiast jak zapewnia w okolicach Hali Ludowej są tylko piaski, więc budować będzie łatwo.

Na negocjacje z firmami spółka daje sobie czas do czerwca. W lipcu planuje podpisać umowę. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, parking będzie gotowy na początku 2012 roku.

Budowa podziemnego parkingu to jeden z elementów dużego planu inwestycyjnego spółki. W połowie roku ma zakończyć się budowa Regionalnego Centrum Biznesowo Turystycznego przy Pergoli. Przeprowadzono już około 60 proc. prac budowlanych, rozstrzygnięto przetarg na wyposażenie obiektu w kable i urządzenia elektryczne. Trwa jednocześnie remont elewacji hali, który ma zakończyć się w marcu.

Równolegle szykowana jest modernizacja wnętrza zabytku, która będzie polegała m.in. na przebudowie widowni. Spółka rozstrzygnęła właśnie przetarg na przygotowanie projektu dokumentacji remontowej. Wygrało go konsorcjum firm, którego liderem jest irlandzki Chapman Taylor, a uczestniczy w nim również wrocławskie przedsiębiorstwo projektowo-doradcze Wro-Tech. Prace w budynku mają rozpocząć się 1 stycznia 2011 roku. Do sierpnia 2011 Hala Stulecia będzie zamknięta.
{jcomments on}

Facebook
Twitter
LinkedIn
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
0
0
Would love your thoughts, please comment.x