O Sępolnie w Gazecie Wrocławskiej

Przemysław Wronecki

Sępolno to osiedle wybudowane podobno na planie orła. Czy to prawda? Głosy są różne.

Ulice jednokierunkowe, duży osiedlowy parking, a może podziemny garaż? W magistracie szukają pomysłu, jak zadbać o miejsca parkingowe na Sępolnie. Zastrzegają jednak, że decyzji można się spodziewać dopiero za kilka lat. Tymczasem już dziś samochody zastawiają niemal wszystkie osiedlowe uliczki. I nie tylko. Mieszkańcy na miejsca parkingowe zamieniają też kolejne przydomowe ogródki, które były dotąd jednym z uroków osiedla.

– Pod wieczór trzeba tutaj czaić się na jakieś wolne miejsce – opowiada Patrycja Maciejczak, mieszkanka ul. Jezierskiego. Problem z parkowaniem rozwiązała więc sama, urządzając w swoim ogródku dwa miejsca dla aut.

Takie działanie jest jednak nie do końca zgodne z prawem. Ogródki są bowiem terenem gminnym, tylko wydzierżawionym lokatorom z przeznaczeniem na cele rekreacyjne bądź uprawę warzyw.- I muszą być wykorzystywane zgodnie z funkcją – podkreśla Krzysztof Jędrysiak ze spółki Wrocławskie Mieszkania, zarządzającej większością ogródków na Sępolnie.

– Trwałe ślady świadczące o tym, że na działce stoi samochód, mogą być przyczyną rozwiązania z dzierżawcą umowy. Takie ślady to bramka, podjazdy, wiata czy garaż – wyjaśnia. Pelagia Sekślińska z ul. Okrzei widzi to inaczej. Przekonuje, że gdyby wszystkie auta parkujące dziś w ogródkach miały stanąć na ulicy, Sępolno zatkałoby się na amen. Wytyka też miastu, że od dawna nie ma żadnego pomysłu na rozwiązanie problemu.

– Na Sępolnie są wąskie ulice. Tam, gdzie było to możliwe, np. na ul. Kosynierów Gdyńskich i Partyzantów, wprowadziliśmy już ruch jednokierunkowy – mówi Elwira Nowak z wydziału inżynierii miejskiej. – Tworząc kolejne ulice o jednym kierunku i tak nie uzyskamy dodatkowych miejsc parkingowych, bo drogi mają po cztery metry szerokości.

Czy Sępolno to rzeczywiście osiedle wybudowane na planie orła? Głosy są podzielone. Jonatan Klimczewski, twórca strony sepolno.wroclaw.pl: – Nie ma dokumentów, które to potwierdzają. Ale wystarczy popatrzeć na zdjęcie z lotu ptaka, by przekonać się, że osiedle oparte jest na planie orła.

Prof. Janusz Dobosz: – Ta teoria warta jest tyle, co ptaszek na strzelnicy. Wątpię, by Paul Heim, Hermann Wahlich czy Albert Kemptr projektując osiedle mieli taki zamysł.

SĘPOLNO
Liczba mieszkańców: ok. 11 000
Budowa: od 1919 do 1935 r.

Facebook
Twitter
LinkedIn
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
0
0
Would love your thoughts, please comment.x