Gazeta Wyborcza: Chronią dęby, więc wały nad Odrą umocnią nietradycyjnie

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej remontuje wały przeciwpowodziowe na wrocławskich Bartoszowicach. Inwestycja ruszyła dwa tygodnie temu i ma zakończyć się pod koniec miesiąca.

RZGW wytypował trzykilometrowy odcinek wału do modernizacji z powodu jego złego stanu. – Ten wał był już modernizowany po wielkiej powodzi z 1997 roku. Jednak wysokie fale powodziowe, które przeszły przez Wrocław w maju i czerwcu 2010 roku i utrzymywały się w korycie rzeki przez dość długi czas, spowodowały jego znaczną przesiąkliwość – mówi Eugeniusz Piotrowski, wicedyrektor ds. inwestycji i funduszów unijnych w RZGW.

W ubiegłym roku bartoszowicki wał podczas przepływu fali powodziowej przez Wrocław wzmacniany był przez wojsko i straż pożarną. Chroni on mieszkańców Kowali, Swojca i Psiego Pola.

Wały na Bartoszowicach nie mogą być modernizowane w sposób tradycyjny. Rośnie tam starodrzew (głównie dębowy), którego wykonawca nie może wyciąć. Dlatego wykopy prowadzone są jedynie na szerokości 60 cm wału, do którego wraz z wykopaną ziemią od razu wlewana jest specjalna mieszanka na bazie soliduru.

– Sprzęt jednocześnie zbiera ziemię i wlewa mieszankę, nie ma więc kłopotu z odprowadzeniem gruntu na zewnątrz. Przez to praca idzie bardzo szybko – mówi Piotrowski.

Uszczelnianie wału ma zakończyć się do końca miesiąca. Na koronie wału ma również powstać utwardzona nawierzchnia, którą będzie można wykorzystywać jako ścieżkę rowerową. Te prace mają mają potrwać do końca marca 2012 roku.

Źródło Gazeta Wyborcza
https://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,35771,10623272,Chronia_deby__wiec_waly_nad_Odra_umocnia_nietradycyjnie.html

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x