150 lat wrocławskiego zoo

Nadburmistrz tajny radca dr Elwanger i tajny radca handlowy Ruffer wystosowali 3 lutego 1863 r. pod adresem 14 poważnych obywateli Wrocławia (ówczesnego Breslau) zaproszenie do utworzenia komitetu założycielskiego ogrodu zoologicznego. 7 marca wybrano zarząd komitetu, a 31 marca uchwalono i złożono do zatwierdzenia przez władze państwowe statut spółki handlowej. Kapitał założycielski spółki oszacowano na 100.000 talarów, a członkowie założyciele liczyli co roku na dywidendę w wysokości 5%.

Miasto oddało na rzecz ogrodu 9,5 ha terenu pomiędzy Odrą Górną, a Starą. Teren trudny, podmokły od wód gruntowych, pełen rowów i jam, a dodatkowo zalewowy. Kolejne, sąsiadujące 1,8 ha odkupiono od rodziny Aust.

Po perturbacjach formalnych i przygotowaniach, prace budowlane rozpoczęto jesienią 1863 r. Jednak nim oficjalnie otwarto ogród, zaproszono mieszkańców na „testowanie”, które odbyło się w niedzielę wielkanocną 1865 r. i przyciągnęło 2.100 gości. Założyciele byli usatysfakcjonowani, a rozgłos i oczekiwanie na otwarcie ogrodu osiągnęło punkt kulminacyjny.

Oficjalne otwarcie nastąpiło 10 lipca 1865 r., a towarzyszyły mu liczne atrakcje jak oflagowanie, koncert orkiestry wojskowej, wieczorne iluminacje i fajerwerki.

150 lat później chcemy zaprosić za Państwa pośrednictwem wrocławian na uczczenie otwarcia jednego z najstarszych ogrodów zoologicznych w Europie.

Przygotowaliśmy również wiele atrakcji, ale zrezygnowaliśmy z orkiestry wojskowej i fajerwerków.

Tak dziennikarzy na konferencję prasową dotyczącą obchodów 150 lecia wrocławskiego zoo zapraszali władze najstarszego ogrodu zoologicznego w Polsce.

Uroczyste obchody

W ramach jubileuszu od 10 lipca na terenie zoo pojawią się pamiątkowe tablice prezentujące historię ogrodu. Dodatkowo 10, 11 i 12 lipca w sali konferencyjnej w Afrykarium emitowany będzie krótkometrażowy film animowany o zoo. W tych samych dniach, między 11 a 13 przy Terrarium będzie można także spotkać się i porozmawiać z dyrektorem ogrodu. Później, w godzinach od 13 do 15 – przy wyspie lemurów odbędzie się konkurs wiedzy z przymrużeniem oka. Wieczorami zaś, w planach jest specjalny pokaz fontanny multimedialnej na Pergoli przy Hali Stulecia. Początek codziennie o 21.30.

 

Otwarcie zoo po wojnie

Facebook
Twitter
LinkedIn
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
0
0
Would love your thoughts, please comment.x