Wakacje w Mikołajkach na Mazurach

Jeśli jeszcze nie macie planów wakacyjnych, koniecznie musicie rozważyć taki pomysł jak wakacje w Mikołajkach na Mazurach. To wspaniałe, wyjątkowo malownicze miasto mazurskie znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim, na obszarze przepięknego i niezwykle cennego pod względem przyrodniczym zakątka o nazwie Kraina Wielkich Jezior Mazurskich. Obszar ten swoim zasięgiem obejmuje środkową część Pojezierza Mazurskiego. Miasto jest bardzo atrakcyjnym zakątkiem turystycznym zarówno ze względu na liczne znajdujące się tam zabytkowe obiekty, jak i ze względu na położenie nad jeziorami Tałty i Mikołajskim. Z kolei przy granicy północno-wschodniej miasta położone jest jezioro Łuknajno (znajduje się tam ornitologiczny rezerwat przyrody Jezioro Łuknajno).

Nad każdym z jezior można wyjątkowo miło spędzać czas mniej czy bardziej aktywnie. Warto pamiętać o tym, iż do zachodniego brzegu Jeziora Mikołajskiego przylega Puszcza Piska. Jezioro Mikołajskie łączy się z jeziorem Tałty na północy, a w południowo-wschodniej części łączy się ze słynnymi Śniardwami. Od strony zachodniej natomiast Mikołajskie połączone jest z jeziorem Bełdany. Wszystko to stwarza cudowne warunki do uprawiania żeglarstwa. Nie bez powodu w końcu Mikołajki częstokroć nazywane są żeglarską stolicą Polski. Mikołajki, a także inne okoliczne miejscowości na Mazurach posiadają bogatą bazę noclegową, więć możliwości wyboru jest dużo – szczegóły znajdziecie na stronie hoteli na Mazurach www.andersgroup.pl.

A co jeszcze warto zobaczyć? Doskonałą propozycją jest wycieczka szlakiem żeglarskim Giżycko-Mikołajki, który ma długość około 38 kilometrów. Wyprawę można rozpocząć w Giżycku na jeziorze Kisajno bądź Niegocin. Najpierw będziemy płynąć Kanałem Łuczańskim, dalej przez Kanał Niegociński i Kanał Piękna Góra. Przesmykiem Kula dotrzemy na Jezioro Jagodne i dalej przez Kanał Szymoński, Kanał Mioduński, jezioro Kotek Wielki, Kanał Lelecki (Grunwaldzki), Jezioro Tałtowisko, Kanał Tałcki. Kiedy będziemy na jeziorze Tałty możemy popłynąć na południe do Mikołajek, ale możemy także płynąć na północ, na Jezioro Ryńskie, do Rynu.

W samych Mikołajkach warto odwiedzić klasycystyczny, ewangelicko-augsburski Kościół Świętej Trójcy z pierwszej połowy XIX wieku, neogotycki Kościół Matki Boskiej Różańcowej, zabytkowy kirkut założony w 1881 roku, kościół św. Mikołaja z wysoką wieżą, która pełni funkcję wieży widokowej. Z wieży rozciągają się piękne widoki na miasto i okoliczne jeziora (wieża czynna jest tylko w okresie wakacyjnym).

Facebook
Twitter
LinkedIn
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
0
0
Would love your thoughts, please comment.x