Remont Pawilonu Czterech Kopuł

W Pawilonie Czterech Kopuł od 2013 roku będzie mieścić się Muzeum Sztuki Współczesnej (© fot. paweł relikowski)

 

 

50 mln złotych na rozbudowę Opery Wrocławskiej i tyle samo na remont Pawilonu Czterech Kopuł. Takie sumy na wrocławskie inwestycje przeznaczy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pochodzą-ce z Unii Europejskiej fundusze mają szansę uratować niszczejący dziś Pawilon Czterech Kopuł. Do tej pory jego remont stał pod znakiem zapytania.

– Dostaliśmy właśnie 67 mln euro z Krajowej Rezerwy Wykonania. To dodatkowe środki z Unii Europejskiej. Są nagrodą dla ministerstwa za wzorowe, jak do tej pory, rozdysponowanie środkami unijnymi. Pod tym względem jesteśmy najlepsi ze wszystkich resortów w Europie – chwali się minister kultury Bogdan Zdrojewski. I dodaje: – Wrocławskie inwestycje są wśród kilku innych, jak Łazienki w Warszawie i Akademia Sztuk Pięknych w Poznaniu, na które zdecydowałem się przeznaczyć unijne pieniądze. Wnioski w tych sprawach przesłałem już do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Pieniądze trafią do Wrocławia, pod warunkiem że do końca czerwca Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego potwierdzi na każdą z tych inwestycji wkład własny.

O ile kosztujące 104 mln zł rozbudowa i modernizacja gmachu Opery Wrocławskiej wydawały się być przesądzone już wcześniej (marszałek zarezerwował na ten cel 54 mln zł), o tyle nie wiadomo było, czy i kiedy na drugą inwestycję (koszt: 78 mln zł) znajdą się fundusze unijne.

– Mam nadzieję, że teraz wszystko pójdzie gładko. Cieszę się, że znalazły się pieniądze z Unii na remont Pawilonu Czterech Kopuł. Samorząd województwa zabezpieczył środki na ten cel – mówi marszałek Rafał Jurkowlaniec.

Urząd marszałkowski przeznaczy na remont pawilonu 28 mln zł. Nad sprawą radni województwa będą głosować na posiedzeniu sejmiku 30 czerwca lub 14 lipca. Wydaje się jednak, że to tylko formalność i remont pawilonu ruszy po wakacjach.

Przypomnijmy, pomysł przebudowy, autorstwa warszawskiej pracowni BeMM, zakłada m.in. konserwację budynków i pokrycie dziedzińca dachem. Remont ma skończyć się w 2013 r. na stulecie budowy kompleksu. Wtedy w pawilonie powstanie Muzeum Sztuki Współczesnej. Prace artystów mają trafić tam z wrocławskiego Muzeum Narodowego. To pomysł dyrektora placówki Mariusza Hermansdorfera. Do tej pory remont Pawilonu stał pod znakiem zapytania. Pieniądze z Unii mogą go uratować

– To moja idée fixe. Pawilon przeznaczony był przecież pierwotnie do celów wystawienniczych. Kiedy dokończę dzieła, zrezygnuję ze stanowiska dyrektora muzeum – deklaruje Hermansdorfer.
Kolejny jego pomysł to stworzenie koło pawilonu parku rzeźb z obiektami autorstwa między innymi Magdaleny Abakanowicz i Krzysztofa Bednarskiego.

Cenny zabytek

Niszczejący pawilon ma szansę odzyskać dawny blask. Pawilon Czterech Kopuł przy ul. Wystawowej to zabytek modernizmu, zbudowany w 1913 r. według projektu słynnego niemieckiego architekta Hansa Poelziga. Po oddaniu kompleksu budynków do użytku odbyła się tam wystawa promująca rolę państwa pruskiego w Europie. Od 1953 r. miejsce w Pawilonie znalazła Wytwórnia Filmów Fabularnych. Pawilon Czterech Kopuł jest częścią kompleksu wystawienniczego koło Hali Ludowej. Został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dziś kompleks budynków jest w opłakanym stanie.

Marta Wróbel

Facebook
Twitter
LinkedIn
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
0
0
Would love your thoughts, please comment.x