reAKTANCJA


reAKTANCJA; 20 listopada 2010 r. godz. 19.00
Ośrodek Działań Twórczych Światowid oraz Studencka Formacja Teatralna reAKTOR
zapraszają na przedstawienie w reżyserii Katarzyny Janiszewskiej

Przedstawienie „reAKTANCJA” to jednocześnie reAKTORski  eksperyment teatralny, jak i próba  odsłonięcia mechanizmów,  jakimi rządzi się świat społeczny. reAKTANCJA to także termin oznaczający opór psychiczny człowieka wywołany odebraniem mu swobody wyboru działania, myślenia i odczuwania. Pierwszy akt spektaklu składa się z monodramów,  które dla siebie napisali sami aktorzy, a więc każdy z nich podczas przedstawienia podzieli się z widzami PRAWDĄ o sobie. Monodramy są tu przykładem siły indywidualizmu  oraz nośnikiem żywych, autentycznych  emocji poszczególnych osób. Akt drugi pokazuje zachowania konformistyczne ludzi, potrzebę bycia podobnym do innych i wtopienia się w tłum, ilustruje mechanizmy unifikujące grupy społeczne. Spektakl zwraca uwagę zarówno na to jak silną matrycą dla jednostek są mechanizmy społeczne jak i na to, że wszystko co odróżnia nas od innych – np. osobowość, wygląd, zachowanie, stanowi o naszej niepowtarzalności oraz  wyjątkowości  jest w sumie najważniejszą rzeczą, którą tak naprawdę mamy!   Inspiracją przedsięwzięcia są prace teatralne Jerzego Grotowskiego.

reAKTANCJA
reżyseria: Katarzyna Janiszewska
scenariusz:  na podstawie monodramów (Akt I) i fragmentów książki „Ludzie” Klaudiusza Kusia (Akt II)
choreografia: Katarzyna Rudnik
premiera na scenie ODT Światowid: 13 czerwca 2010 r.
rezerwacja miejsc: bilety.reaktor@gmail.com; bilety w cenie 10 zł do nabycia przed spektaklem

ODT Światowid ul. Sempołowskiej 54A Wrocław

Katarzyna Janiszewska– studentka IV roku psychologii  Uniwersytetu Wrocławskiego. W latach 2007-2008 kształciła się we Wrocławskim Studio Aktorskim. Zadebiutowała reżysersko w reAKTORskim teatrze sztuką „Buhaj, czyli kobietom z zachwytu pękają staniki”. Zagrała główną rolę w spektaklu Beaty Bronowickiej „Prostytutki (nie)kochają – historia jednej (nie)znajomości”. Brała udział w przeglądach teatralnych m.in. FeTA (2009), FAMA (2009; 2010). Działała również kabaretowo. Występuje na deskach Wrocławskiego Teatru Współczesnego w spektaklu „Np. Majakowski” w reżyserii Krystyny Meissner.

Teatr Niezależny reAKTOR istnieje od 2007roku. Założony został przez Studentów Uniwersytetu Wrocławskiego. Zrzeszył młodych, pełnych pasji i zamiłowania do sztuki  ludzi, którzy teatrem wypełniają swój czas poza Uczelnią bądź pracą. reAKTOR otwarty jest na każdy rodzaj artyzmu, tworzy sztuki dla dzieci, młodzieży i dorosłych, organizuje konkursy, warsztaty teatralne oraz współpracuje z organizacjami młodzieżowymi i wrocławskimi instytucjami.

Facebook
Twitter
LinkedIn
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
0
0
Would love your thoughts, please comment.x