Pluton wyrzutków

Jak przebiega przemiana młodego, zwyczajnego studenta uniersytetu w bohaterskiego dowódcę, który walczy o życie swoich ludzi? 3 października na rynku księgarskim ukazała się wyjątkowa pozycja książkowa prezentująca wieloaspektową rzeczywistość Afganistanu. „Pluton Wyrzutków” to historia znanego z wyjątkowej skuteczności plutonu ze sławnej amerykańskiej 10 Dywizji Górskiej walczącej w Afganistanie. „Pluton Wyrzutków” to wspomnienia z wojny dwudziestokilkuletniego Seana Parnella, dowodzącego plutonem „zielonych czaszek”, jednego z najbardziej zasłużonych oddziałów wojny afgańskiej, który w 2006 roku był w samym centrum walk z islamskimi rebeliantami przy granicy z Pakistanem.

Bohaterstwo i przerażenie, przemoc i współczucie, duma i palący wstyd to wojenna codzienność oficera piechoty armii Stanów Zjednoczonych. Ta niezwykła pozycja pozwala znaleźć się na moment w samym centrum działań wojennych, poczuć przypływ adrenaliny i prawdziwe emocje oraz obserwować, jak tworzą się wyjątkowe więzi łączące towarzyszy broni na zawsze.

Fragment książki:

Kolejna eksplozja nad naszymi głowami ścięła korony kilku dalszych drzew i zasypała nas wirującymi gałęziami. Rozpryskowe pociski moździerzowe. Wcześniej nie spotkaliśmy się tutaj z tak zaawansowaną technicznie bronią. Daleko na lewej flance Sabatke stał odważnie pośrodku tej trąby powietrznej, krzycząc do swoich ludzi, żeby się gdzieś ukryli. Pocisk moździerzowy wybuchł zaledwie kilka metrów od niego. Zakrył twarz ręką, ale nie przypadł do ziemi; wciąż wystawiony na kule, krzyczał do swoich ludzi, którzy leżeli na płask wokół jego hummera. Kule rykoszetowały od wozu, wzniecając kłęby pyłu pod nogami Sabatkego. Wydawało się, że nie zważa na niebezpieczeństwo.

Źródło: Agencja PR ARH

Facebook
Twitter
LinkedIn
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
0
0
Would love your thoughts, please comment.x