Piernikowa Chata- gala bajkopisarzy

 

To już szósta edycja Festiwalu Bajkopisarzy Piernikowa Chata w Światowidzie. W tegorocznym konkursie na najpiękniejszą baśń wzięło udział niemal 80. dzieci z 18. wrocławskich i podwrocławskich szkół podstawowych.

 

 

Konkurs jest nie lada wyzwaniem! Nie tylko należało napisać baśń na jeden z trzech podanych w regulaminie tematów, to jeszcze jeśli baśń spodobała się jury i kandydat na bajkopisarza znalazł się w dziesiątce laureatów – wtedy trzeba jeszcze sprostać kolejnemu zadaniu. Podczas uroczystej gali i w sali szczelnie wypełnionej publicznością bajkopisarz zamienia się w bajarza, prezentując na scenie wcześniej napisaną przez siebie historię.

A zadanie łatwe nie jest, bo tworzywo literackie w formie pisanej i mówionej to dwa zupełnie inne światy, posługujące się kompletnie odmiennymi środkami wyrazu! Sama prezentacja na scenie nie może polegać na czytaniu opowieści ani recytowaniu jej na pamięć. Jej sednem ma być żywe słowo – takie, którym można zaczarować słuchacza, a umieć zaciekawić tym, o czym się mówi, to wielka sztuka!

 

Znamy już dziesiątkę dziecięcych bajkopisarzy, która 22 marca 2013 r. zaprezentuje się na scenie ODT Światowid, walcząc o tytuł najlepszego Bajarza. Wszyscy laureaci konkursu poza dyplomami, nagrodami rzeczowymi oraz dorodnymi sercami z piernika otrzymują także wspólną nagrodę – udział w warsztatach literackich. Prowadzi je zawsze gość specjalny festiwalu – twórca książek lub autor sztuk dla dzieci. W tym roku zaproszenie Światowida przyjęła znana autorka książek dla dzieci i młodzieży – Joanna Olech.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
0
0
Would love your thoughts, please comment.x