Nowoczesna biblioteka

We wrześniu  2009 roku Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu wzbogaciła się o kolejną  w pełni skomputeryzowaną i nowoczesną bibliotekę, umiejscowioną w centrum miasta,  w pobliżu Placu  Grunwaldzkiego.

To znakomita lokalizacja dla biblioteki. Plac Grunwaldzki jest jednym z głównych węzłów komunikacji miejskiej i bez trudu dotrzeć tu można ze wszystkich części miasta. W pobliżu znajduje się duże centrum akademickie, mieszczą się tam gmachy Politechniki i Uniwersytetu Przyrodniczego i kilka domów studenckich. Mieszkańców przyciąga też istniejąca nieopodal nowoczesna sieć handlowo- usługowa czyli Pasaż Grunwaldzki.

Powstanie nowoczesnej placówki, odpowiadającej potrzebom i dynamice tego miejsca planowano już od dawna. Dopiero jednak w marcu 2008 roku rozpoczęły się właściwe prace budowlane a już we wrześniu 2009 roku bibliotekę mogli odwiedzić pierwsi czytelnicy.

Budynek został umiejscowiony na placu dawnego boiska Gimnazjum nr 13 przy ul. Reja 1/3. Architektonicznie nawiązuje do starego gmachu szkoły wykonanego według projektu

z 1885 roku. Dobudowując aneks, umiejętnie połączono tradycję i nowoczesność. Na wyższych kondygnacjach znajduje się sala gimnastyczna i sala konferencyjna przynależąca do Gimnazjum, natomiast dolną kondygnację o powierzchni sześciuset metrów kwadratowych zajmuje biblioteka.

To miejsce bez barier, dostosowane również do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Placówka posiada w swojej ofercie ponad 30 tysięcy egzemplarzy. Są to zarówno książki jak i zbiory multimedialne: filmy, płyty muzyczne, programy edukacyjne, gry komputerowe. Jej użytkownicy mogą ponadto skorzystać w celach informacyjnych i edukacyjnych z 10 stanowisk internetowych z oprogramowaniem Office, drukarki, skanera oraz ksera. Czytelnicy mają absolutną swobodę w poruszaniu się po bibliotece i dostępie do wszystkich jej zasobów. Chcąc jednak oprócz zbiorów tradycyjnych wypożyczać także filmowe i muzyczne wykupują specjalny abonament.

Wszyscy użytkownicy, dzięki katalogowi on-line mogą z każdego miejsca gdzie jest tylko dostęp do Internetu, uzyskać informacje o zasobach biblioteki, złożyć zamówienie na wypożyczone przez innych czytelników pozycje biblioteczne, sprawdzić stan swojego konta, terminy oddania książek i rezerwacje. Filia jest otwarta dla czytelników 6 razy w tygodniu.

Warto też zauważyć, że biblioteka stara się od samego początku wpisać swoją ofertę dotyczącą działalności kulturalnej w zainteresowania i oczekiwania mieszkańców osiedla. Na zorganizowanych spotkaniach autorskich gośćmi byli już między innymi Małgorzata Kalicińska, Marek Krajewski i Michał Ogórek. Pasjonaci dobrej literatury mogą się spotkać i porozmawiać w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki. Z myślą o najmłodszych (a właściwie dopiero przyszłych czytelnikach) i ich rodzicach organizowane są cyklicznie „Zabawy familijne”. Do starszych dzieci i młodzieży adresowane są warsztaty, lekcje biblioteczne i inne projekty.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
0
0
Would love your thoughts, please comment.x