Festiwal teatrów szkolnych już od 13 lat na Wielkiej Wyspie

Zielona Gęś

Powstał 13 lat temu na Wielkiej Wyspie jako lokalna impreza, czyli Osiedlowy Przegląd Teatrów Szkolnych „Zielona Gęś” z inicjatywy Szkoły Podstawowej nr 45. Współorganizatorem przeglądu był Ośrodek Działań Twórczych „Światowid” i Wrocławskie Centrum  Doskonalenia Nauczycieli, które wówczas nie tylko patronowało imprezie, ale finansowało nagrody. Przegląd wspierała również Osiedlowa Rada Wielkiej Wyspy. Śledząc losy Festiwalu i idąc do źródła- przegląd, tradycje i nazwa powstały z zabaw teatralnych na lekcjach języka polskiego inspirowanych Teatrzykiem „Zielona Gęś” K.I. Gałczyńskiego. Tradycją Szkoły Podstawowej nr 45, a obecnie Zespołu Szkół nr 9 jest Przegląd Małych Form Teatralnych „Zielona Gęś”, który odbywa się w kwietniu: jest świętem szkolnego teatru. Biorą w nim udział klasy 0-3 i 4-6, i prezentują na deskach szkolnej sceny /prawie profesjonalnej!/ swoje doroczne dokonania. Najważniejszą nagrodę- Grand Prix- jest Wielka Zielona Gęś, którą zwycięski zespół chlubi się i przez cały rok ma w swojej klasie. Tak było już 18 lat temu! Festiwal jednak, jako impreza wrocławska, powstał 10 lat temu. Do grona współorganizatorów dołączyła Miejska Biblioteka Publiczna, Wrocławski Teatr Lalek i „Akademia Wyobraźni”. Szlachetny cel- edukacja kulturalna wrocławskich dzieci i młodzieży- połączył tak wiele instytucji i trwa już tyle lat… Należy jednak zaznaczyć, że gdyby nie grupa ludzi, pasjonatów teatru szkolnego, Festiwal być może nigdy by nie powstał. Stworzyli go absolwenci Podyplomowego Studium Reżyserii Teatrów Dzieci i Młodzieży, /jedynego w Polsce!/ przy Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej we Wrocławiu. Anna Charewicz- nauczyciel polonista Zespołu Szkół nr 9- pomysłodawca i koordynator, Katarzyna Kabat- kierownik MultiCentrum2 /MBP/, Aneta Włodarczyk- metodyk Wrocławskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Paweł Pawlik- reżyser, prezes Stowarzyszenia Animatorów Kultury „Akademia Wyobraźni”.

Wspierają ich inni szlachetni zapaleńcy jak Krzysztof Popiel- metodyk Wrocławskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i nauczyciel sztuki w Zespole Szkół nr 1, gdzie odbywają się eliminacje do Gali, Maria Lubieniecka- wielokrotny kierownik literacki we wrocławskich teatrach, Mateusz Ryczek- muzyk i kompozytor, a także dyrektorzy Zespołu Szkół nr 9, Wrocławskiego Teatru Lalek, Miejskiej Biblioteki Publicznej i Ośrodka Działań Twórczych „Światowid”. Wrocławski Teatr Lalek jest miejscem, gdzie odbywa się uroczysta Gala, na której prezentują się wyróżnione zespoły, a także wszyscy [!]  uczestnicy otrzymują nagrody i dyplomy. W tym roku obchodzimy dziesięciolecie- Jubileusz! Patronatem Honorowym objął Festiwal Prezydent Miasta Wrocławia, a medialnym Telewizja Dolnośląska.


Przedstawienia wystawiane w latach poprzednich miały bardzo wysoki poziom artystyczny

Imprezy towarzyszące

W tym roku można wziąć również udział w konkursach zorganizowanych przez MultiCentrum 2:

  • konkurs plastyczny „Mój telefon ma Gęsią Skórkę”
  • konkurs dźwiękowy pt. „Dżingiel Zielonej Gęsi”

W konkursach mogą wziąć udział wszyscy chętni w popołudniowe Kulturalne Poniedziałki i Muzyczne Czwartki /więcej informacji na stronie www.biblioteka.wroc.pl/

Dla nauczycieli odbędą się warsztaty muzyczne „Tnij i wklej- czyli jak dobrze przygotować muzykę w teatrze”- 23 kwietnia 15- 17.30 w Multicentrum 2 ul Powstańców Śląskich 210.

Odbędą się również warsztaty teatralne „Lalka i maska w teatrze szkolnym”. Uczestnicy warsztatu mogą doświadczyć, w jaki sposób buduje się charakter i postać w oparciu o formę plastyczną. Poznają również formy twórczej zabawy w teatr lalkowy z dziećmi oraz kreatywny teatr formy plastycznej w pracy z młodzieżą – 23 kwietnia 2012 r. poniedziałek, 15.00-17.30 w MultiCentrum2 ul Powstańców Śląskich 210.

O oprawę plastyczną Festiwalu dba, jak zawsze niezastąpiona we wspaniałych pomysłach, artysta plastyk Małgorzata Kroplewska- nauczyciel Zespołu Szkół nr 9.

Rokrocznie w Festiwalu bierze udział około 40 zespołów z Wrocławia, a nawet spoza miasta, czyli już z całego Dolnego Śląska.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.zielonages.zs9.wroclaw.pl

Facebook
Twitter
LinkedIn
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
0
0
Would love your thoughts, please comment.x