Europejski Kongres Kultury zakończony

W niedzielę minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski zakończył Kongres.

Łącznie we wszystkich wydarzeniach wzięło udział 200 tysięcy osób. Impreza była najważniejszym wydarzeniem polskiej prezydencji.

„Takiego spotkania w jednym miejscu artystów, intelektualistów, polityków oraz recenzentów dawno w Polsce nie było. Udało nam się pokazać potencjał kultury i dokonać przełomu w jej dziedzinie , co nie udało się innym krajom.  Kongres zamyka XX wiek-schematyczny sposób na postrzeganie kultury. Pokazuje, że granice się zacierają, przykład Penderecki & Greenwood” – tak o kongresie wypowiadał się minister kultury.

Profesor Bauman na wykładzie inaugurującym kongres powiedział zdanie, które jak twierdzi minister Zdrojewski można uznać za konkluzje kongresu- „Kultura jest najważniejszym fragmentem kapitału społecznego Europy. Źródłem zmiany istniejącej i zmian, na które jest zapotrzebowanie”.

Dyrektor generalny ds. edukacji i kultury w Komisji Europejskiej Jan Truszczyński oznajmił, że kultura jest istotną częścią tworzącą bogactwo Europy i przyczyniającą się do  rozwoju innych sektorów.

Podczas 4 dni odbyło się 100 interdyscyplinarnych wydarzeń – koncertów, spektakli, wystaw oraz pokazów filmowych. Zorganizowano liczne debaty i spotkania podczas których dyskutowano na temat relacji pomiędzy kultura i gospodarką ,lobbowania na rzecz kultury w Parlamencie Europejskim, prawach autorskich, wpływie kultury na życie społeczne, zagadnień związanych z pojmowaniem sztuki.

Najważniejszym wydarzeniem filmowym był przegląd  „Funny Games EU” przygotowany przez ekipę Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty.  Wyświetlono również w technologii 3D film dokumentalny o  Pinie Bausch – „Pina”, w reżyserii Wima Wendersa.

Sekcję muzyczną stanowił    wspólny projekt , w którym uczestniczyli :kompozytor  Krzysztof Penderecki , gitarzysta zespołu Radiohead Jonny Greenwood oraz reprezentant współczesnej muzyki elektronicznej Aphex Twin.

Wydarzeniami teatralnymi był spektakl Krystiana Lupy „Poczekalnia.0”, przygotowywany wspólnie w pierwszej fasie z Dorotą Masłowską oraz  „Tęczowa trybuna 2012” autorstwa Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego.

W ramach imprezy odbyły się wydarzenia dostępne dla szerokiej publiczności takie jak pirotechniczne widowisko plenerowe francuskiej Groupe F.

Chociaż wydarzenie  fizycznie się zakończyło w  planach jest wydanie książki pokongresowej, zawierającej zapisy debat, tekstów. Na oficjalnej stronie kongresu można znaleźć zapisy wideo debat.

Facebook
Twitter
LinkedIn
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x