DZIECI – WAKACJE

W okresie wakacji dużo dzieci nie wyjedzie poza miasto.

Pozostaną w domach. Niektóre z nich, codziennie, przez długi czas będą przebywały same.Mając na uwadze ich dobro – przedstawiamy kilka rad, które mogą ochronić Państwa dziecko przed niebezpieczeństwem.

• Co pewien czas przeprowadzaj z dzieckiem rozmowy profilaktyczne na temat zagrożeń, z którymi może się spotkać ( zaczepki nieznajomych, obietnica pokazania czegoś szczególnie atrakcyjnego w odległym od domu miejscu, propozycja przejażdżki samochodem ).

• Naucz swoje dzieci, aby podczaas Twojej nieobecności w domu nikomu nie otwierały drzwi. ( odwiedziny nieznajomych, krewnych, posłańców z pracy, a także innym dzieciom ).

• Zwracaj uwagę na sposób przechowywania kluczy od mieszkania, którymi dysponuje dziecko ( najlepiej jest,gdy są przechowywane w szczelnie zamkniętej kieszeni a nie na sznurku na szyi lub pod słomianką ).

• Zapewnij dziecku bezpieczną zabawę w dom – zamontuj w drzwiach mocne zamki, zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie instalacji gazowej i elektrycznej oraz urządzeń, które są do nich podłączone. Poproś sąsiadów, aby zwracali uwagę na obcych. Jeśli masz telefon, zadzwoń o różnych porach i porozmawiaj z dzieckiem. Schowaj przed nim wszystkie lekarstwa.

• Nie ujawniaj swoim pociechom miejsc przechowywania wartościowych przedmiotów.

• W domu, obok telefonu, powinna znajdować się kartka z odnotowanymi numerami telefonów do pracy: Mamy, Taty lub bliskich członków rodziny ( np. dziadkowie). Warto również wskazać numery do: Policji. Pogotowia ratunkowego i gazowego, Straży pożarnej.

W okresie wakacji dużo dzieci korzysta z różnych kąpielisk:

 

  1. należy przestrzec przed kąpaniem się w miejscach niestrzeżonych bez opieki osób dorosłych
  2. przestrzec przed skokami do wody w miejscach niedozwolonych
  3. przy użytkowaniu sprzętu wodnego ( kajak, rower wodny, skuter itp. ) należy bezwzględnie zaopatrzyć się w kapok

 

Jeżeli dziecko wyjeżdża na zorganizowany wypoczynek:

 

  1. dokładnie sprawdzić, komu powierzamy opiekę nad dzieckiem
  2. ustalić, jakie ta osoba ma przygotowanie i doświadczenie zawodowe
  3. uzyskać informacje, jakie wrażenia wynieśli uczestnicy organizowanych przez nią poprzednich imprez
  4. ustalić dokładny adres przebywania dziecka, warunki socjalne i opieki medycznej
  5. precyzyjnie ustalić środki przewozowe. W razie wątpliwości, co do stanu technicznego np. autobusu należy natychmiast powiadomić policję drogową lub najbliższy posterunek policyjny
  6. dziecko wyposażyć w wykaz zabranych przedmiotów. Najbardziej wartościowe należy oznaczyć ( np. poprzez naszycie inicjałów ).
  7. przekazać dziecku drobną kwotę pieniędzy oraz kartkę z dokładnym adresem domowym i numerami telefonów do domu, do pracy rodziców,

( można włożyć do walizki gotowe, zaadresowane koperty z naklejonymi znaczkami).

Wakacje są okresem sprzyjającym kontaktom seksualnym młodzieży. Dlatego należy przeprowadzić rozmowę na temat konsekwencji nieprzemyślanych zachowań ( przebywanie w nieodpowiednim towarzystwie, środki uzależniające, powroty późną porą , wyzywające zachowanie lub ubranie).

SZANOWNI PAŃSTWO :

Facebook
Twitter
LinkedIn
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
0
0
Would love your thoughts, please comment.x