Przez kładkę do Studia Na Grobli

17 kwietnia 2010 we Wrocławiu odbędzie się Uroczysta Inauguracja Studia Na Grobli – nowej siedziby Instytutu Grotowskiego. Przy ul. Na Grobli 30/32 realizowany będą programy Masters in Residence i Eastern Line oraz programy edukacyjne.

Inauguracja będzie miała miejsce 17 kwietnia 2010 o godz. 18:00 przy ul. Na Grobli 30/32. Uroczystego otwarcia nowej siedziby dokona Prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz.

Zaproszenia skierowaliśmy do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego,  Marszałka Województwa Dolnośląskiego Macieja Łapińskiego, Ludwika Flaszena – współtwórcy Teatru Laboratorium, Eugenia Barby – dyrektora Odin Teatret, Theodorosa Terzopoulosa – pomysłodawcy i dyrektora Olimpiady Teatralnej oraz do grona ludzi teatru z całego świata: producentów, prezenterów, dyrektorów festiwali, dziennikarzy, reżyserów, krytyków, aktorów, profesorów akademickich, dyrektorów instytucji teatralnych.

Inaugurację Studia Na Grobli uświetnią koncerty zespołów ze Lwowa i Teheranu oraz premierowe pokazy Tryptyku Teatru ZAR., a także spotkania z Ludwikiem Flaszenem i Zbigniewem Osińskim promujące ich najnowsze książki.

Jednym z najważniejszych zadań realizowanym równolegle z programem Roku Grotowskiego 2009 była modernizacja i adaptacja zabytkowego, wybudowanego w 1910 roku secesyjnego zespołu budynków dawnego klubu wioślarskiego przy ul. Na Grobli 30/32 we Wrocławiu, na potrzeby Instytutu im. Jerzego Grotowskiego. Realizacja tego projektu stanowiła wyjątkowe zadanie wśród przedsięwzięć modernizacyjnych związanych z infrastrukturą ośrodków kultury nie tylko w skali Wrocławia, ale i całej Polski. Funkcjonujący w dawnej siedzibie Teatru Laboratorium Instytut im. Jerzego Grotowskiego zyskał 1449 m2 nowej powierzchni, w tym salę studyjną dla prezentacji teatralnych (z możliwością goszczenia do 140 widzów), salę konferencyjną, kilka sal prób z przeznaczeniem na działalność artystyczną i warsztatową oraz Scenę Nad Rzeką

Rozpoczęte we wrześniu 2008r.  prace remontowe trwały szesnaście miesięcy i zostały ostatecznie zakończone w grudniu 2009r.
Inauguracja Studia Na Grobli wieńczy dwudziestoletnią działalność Ośrodka Grotowskiego, dziś -Instytutu Grotowskiego.

Podjęcie przez Instytut Grotowskiego działalności w nowej siedzibie przy ul. Na Grobli przyniesie istotne zwiększenie europejskiego potencjału instytucji, wyznaczając jednocześnie nowe kierunki jego rozwoju. Tu realizowany będzie program Masters in Residence (jeszcze w tym roku prace swe prowadzić będą Eugenio Barba i Anatolij Wasiliew), a także projekty w ramach programu Eastern Line (wspierające niezależny teatr z Europy Środkowowschodniej) oraz programy edukacyjne (Międzynarodowe Studium Stażystów czy Spotkania Szkół Teatralnych Making Tommorow’s Theatre).

Na Groblę przeniosą się także: Dział Wydawniczy, Dział Programowy i Dział Organizacji Instytutu Grotowskiego. Działalność Instytutu w dawnej siedzibie Teatru Laboratorium (Rynek-Ratusz 27) nadal będzie się koncentrować na przedsięwzięciach o charakterze badawczym.

Modernizacja współfinansowana była przez Gminę Wrocław w ramach WPI oraz ze środków EFRR w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013. Instytut otrzymał również wsparcie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu operacyjnego „Infrastruktura kultury”.

Facebook
Twitter
LinkedIn
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
0
0
Would love your thoughts, please comment.x