Mazurskie krajobrazy czyli Mazurski Park Krajobrazowy

O Mazurach, o ich niebywałych walorach zarówno turystycznych, przyrodniczych, historycznych można by mówić całymi godzinami prezentując ich piękno. Każdy, kto wybiera się na Mazury musi wiedzieć o istnieniu Mazurskiego Parku Krajobrazowego i posiadać na jego temat choćby najważniejsze informacje. Park ten jest jednym z największych tego rodzaju parków w kraju. Całkowita jego powierzchnia wynosi 53 655 hektarów, położony jest na obszarze siedmiu gmin. Utworzono go w roku 1977, aby zachować niezwykłe wartości jeziornego polodowcowego krajobrazu, a także dla ochrony bardzo bogatej i różnorodnej fauny i flory tego obszaru. Nie mniej ważne są wartości historyczne i kulturowe.

Mikroklimat parku jest specyficzny ze względu na to, iż na jego obszarze dochodzi do ścierana się klimatu morskiego oraz kontynentalnego z lokalnymi wpływami. Powierzchnia jezior oraz rzek w parku wynosi 18 000 hektarów, zaś powierzchnia leśna wynosi aż 29 000 hektarów. Na sporej powierzchni parku, w różnych miejscowościach na stałe mieszka zaledwie około 5 tysięcy osób (ogólnie gęstość zaludnienia na Mazurach jest niewielka, co dobrze wpływa na tutejsze środowisko przyrodnicze). Na terenie parku mieści się wiele jezior, w tym Śniardwy, które są największym jeziorem w Polsce. Do bardziej znanych jezior należą między innymi Mikołajskie, Bełdany, Łuknajno. Na obszarze Mazurskiego Parku Krajobrazowego położona jest również część północna Puszczy Piskiej, przepływa tu słynna rzeka Krutynia. Planując wypoczynek na Mazurach warto zatrzymać się w jakiejś mazurskiej miejscowości na terenie parku.

Wczasy na Mazurach są doskonałą opcją dla każdego, kto pragnie swój wolny czas spędzić w otoczeniu cudownej unikatowej przyrody, dla każdego kto uwielbia odwiedzać tajemnicze, monumentalne zabytki o niezwykłej historii, a także dla każdego, kto kocha sporty wodne pod wszelką postacią. Mazury z każdym rokiem oferują coraz to ciekawsze atrakcje, baza noclegowa i gastronomiczna również rozwija się bardzo dobrze. Wiele ofert znajdziecie także w popularnym serwisie z noclegami – hotelisko.pl.

Facebook
Twitter
LinkedIn
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
0
0
Would love your thoughts, please comment.x