WUWA wizytówką architektury Wrocławia

Wuwa z lotu ptaka

WUWA to osiedle stworzone w 1929 roku przez Śląski związek Deutsche Werkbundu w dzielnicy Dąbie. Dzisiaj WUWA to ulice Tramwajowa, Kopernika, Dembowskiego oraz Zielonego Dębu. WUWA to symbol, historia i sztuka, o której nie każdy słyszał.

WUWA czyli „Wohnung und Werkraum” (mieszkanie i miejsce pracy). Tak nazywała się wystawa z 15 czerwca 1929 roku, na której przedstawiono trzydzieści siedem modelowych budynków. Nowoczesne wnętrza, wrocławski modernizm, awangarda nowej architektury, to wszystko to, co zostało zawarte w dzielnicy Dąbie.

Na osiedlu powstał galeriowy dom wielorodzinny Paula Heima i Alberta Kemptera przy   ul. Tramwajowej 2. „Wieżowiec” Adolfa Radinga, obecnie akademik uniwersytecki „Pancernik”. Na ulicy E. Dembowskiego stoją bliźniaki Theodora Effenbergera, a drugi Paula Hauslera oraz dom jednorodzinny Emila Langego. Największą perłą jest projekt Hansa Schaurona mieszczący się na ulicy Kopernika 9.

Budynki, które nie przetrwały do dnia dzisiejszego to między innymi Wzorcowy Dom nr 32-33 Gustava Wolfa oraz jedna z największych strat z 2006 roku, a mianowicie dawne przedszkole projektu Paula Heima i Alberta Kemptera, które mieściło się przy ulicy Zygmunta Wróblewskiego 18.

Renowacja i odbudowa

Wrocławscy urzędnicy pragną odbudować dawną pamiątkę, jaką było przedszkole. Oprócz odbudowy przewidziana jest całkowita renowacja osiedla.

Na to, jak odnowić osiedle WUWA wpadli Dariusz Sirojć i Krzysztof Szkółka z Biura Projektowego BASIS. Opracowali oni koncepcję urbanistyczno-architektoniczną zagospodarowania obszaru dawnej wystawy WUWA. W myśl tej koncepcji mają powstać ławki „metki”, które nie tylko będą służyć do odpoczynku po długim spacerze, ale będą też wyróżniać się czerwonym kolorem oraz będą informować o historycznym znaczeniu osiedla dzięki tabliczkom upamiętniającym i opisującym budynki wokół.

Można się domyślić, że siedząc na nowej, oznakowanej ławce nie chcemy patrzeć na stare, kruszejące budynki. Między innymi właśnie dlatego radni miejscy podjęli decyzję o dofinansowaniu remontu WUWY z miejskich pieniędzy. Prywatni właściciele budynków słynnej wystawy WUWA będą mogli starać się o dofinansowanie remontów z budżetu miasta nawet w wysokości 70 proc. inwestycji.

WUWA naprawiana będzie kompleksowo: zostaną wyremontowane budynki, ale też ulice, chodniki, oświetlenie i zieleń. Wrocławskie władze rewitalizując WUWĘ, chcą wzorować się m.in. na podobnym osiedlu w Stuttgarcie.

Czego chcieć więcej? Brakuje jedynie WUWY XXI wieku. I właśnie taka ma powstać.  Architektoniczna wizytówka Europejskiej Stolicy Kultury. W pobliżu stadionu na Maślicach do 2016 roku teren 10 ha ma zająć nowoczesne osiedle XXI wieku. Jej głównym założeniem jest jak najlepsze skomunikowanie osiedla, aby mieszkańcy bez problemu ograniczyli poruszanie się samochodami. Główny nacisk kładzie się na ekologię i maksymalne wykorzystanie terenu tworząc w jednym miejscu mieszkania, miejsca pracy oraz usługi publiczne.

Pieniądze publiczne zaangażowane będą w budowę infrastruktury na osiedlu. Jednak budynki we współpracy z architektami budować będą już deweloperzy.

Budowa ma ruszyć już w 2013 roku. Całość nowej WUWY ma obejmować 40 ha.


Hotel Państwowej Inspekcji Pracy – budynek Wzorcowy Dom nr 31 z wystawy

Dzięki ulepszeniom, odbudowom i nowym projektom świadomość oraz zainteresowanie WUWĄ zwiększy się, co wzbogaci Wrocław nie tylko kulturalnie.

autor: Rita Włodarczyk

Facebook
Twitter
LinkedIn
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
0
0
Would love your thoughts, please comment.x