Pomnik Friedricha Schillera

Pomnik niemieckiego literata Fryderyka Schillera został odsłonięty po raz pierwszy w dniu 9 maja 1909 roku, w setną rocznicę jego śmierci, z inicjatywy działającego wówczas we Wrocławiu Towarzystwa im. Schillera (niem. Schillerverein). Koszt wykonania pomnika wyłożyła rada miejska. Pomnik jest popiersiem spoczywającym artystycznej podstawie w kształcie amfiteatralnym, którą tworzą kolumna wraz z odchodzącymi od niej na boki. Podstawa pomnika składa się z dwóch stopni i wykonana jest z granitu, reszta natomiast wykonana została w marmurze.

Projekt pomnika jest dziełem architekta Felixa Henry’ego, popiersie poety wykonał rzeźbiarz Ludwig Menzl wzorując się na XIX-wiecznym modelu monumentalnego popiersia autorstwa Johanna Heinricha Danneckera. Pomnik został zniszczony po roku 1945.

Początek lat 90 XX wieku to starania o jego odbudoweę, które podjęło Towarzystwo Polsko-Niemieckiej Współpracy Kulturalnej „Teatr nad Odrą”. Ponowne odsłonięcie pomnika nastąpiło w dniu 9 maja 1995. Replikę popiersia wykonał wrocławski rzeźbiarz greckiego pochodzenia, profesor wrocławskiej ASP, Christos Mandzios. Na cokole pomnika wykuto dodatkowo, w języku polskim i niemieckim, fragment Ody do radości – Wszyscy ludzie będą braćmi – Alle Menschen werden Brüder.

Historyczne fotografie:

{joomplu:436} {joomplu:434} {joomplu:432} {joomplu:430}

Współczesne zdjęcia:

{joomplu:528} {joomplu:529} {joomplu:530}

Facebook
Twitter
LinkedIn
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
0
0
Would love your thoughts, please comment.x