Hipodrom na Dąbiu (dawny)

Rozmieszczenie hippodromu

Hipodrom, czyli tor wyścigów konnych powstał w 1832 roku na terenach dawnej wsi Dąbie. Jego założycielem było Śląskie Towarzystwo Wyścigów Konnych. Na początku XIX w. na tych terenach znajdowało się wielkie pastwisko. Pierwsze wyścigi odbyły się w roku 1833. Ciekawostką jest, że w roku 1841 – gościem wyścigów konnych na Szczytnikach-Dąbiu był król pruski Fryderyk Wilhelm IV. Zaprojektowano stajnie, trybuny oraz wybudowano restaurację na terenie obiektu.

Droga prowadząca z Wrocławia na Dąbie (obecnie ul. Wróblewskiego) dzieliła tor na 2 części. Część południowa sąsiadowała z założonym w 1865 roku ogrodem zoologicznym, natomiast część północna graniczyła z obecną ul. Mickiewicza i terenami parku Szczytnickiego.

Tor początkowo miał charakter prowizoryczny, z czasem podjęto jednak decyzję o jego rozbudowie (1875-1877). W roku 1878 ukończono inwestycję wieńcząc ja zasadzeniem krzewów ozdobnych na wewnętrznym placu toru.

Tor liczył 21ha i miał kształt owalny. Ostatnie wyścigi odbyły się 2 września 1906r.

Przyczyną likwidacji było nie przedłużenie przez miasto dzierżawy ze Śląskim Towarzystwem Wyścigów Konnych (Schlesischer Verein für Pferdezucht und Pferderennen). Miejsce na którym istniał tor przeznaczono na tereny wystawowe. A same wyścigi przeniesiono na Partynice.

{joomplu:822} {joomplu:821} {joomplu:820} {joomplu:819}

Facebook
Twitter
LinkedIn
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
0
0
Would love your thoughts, please comment.x