Interaktywna mapa „Wrocław 1930” to fascynująca podróż w przeszłość, która pozwala porównać współczesny krajobraz miasta z historycznymi zdjęciami lotniczymi z lat 1929-1930.
Kolaż stuletnich map i udostępnienie ich w internecie jest możliwe dzięki projektowi map OSM. Projekt powstał, by zapewnić wszystkim dostęp do map, które można dowolnie używać i modyfikować. Do edycji map OSM użytkownicy wykorzystują dane GPS, zdjęcia satelitarne, stare mapy bez praw autorskich i swoją wiedzę o danym terenie.
Wszystkie informacje są udostępniane na otwartej licencji (pozwalającej na nieodpłatnym korzystaniu). To pomysł Brytyjczyka Steve’a Coasta, który był zainspirowany szybko zdobytą popularnością przez Wikipedię.


Zobacz, jak zmienił się w tym czasie Wrocław. Te mapy to unikaty:
Jednak żeby opracować interaktywną mapę na podstawie zdjęć i map, najpierw trzeba mieć je w swoich zasobach. W Polsce istnieją dwie organizacje, które gromadzą na swoich portalach zdjęcia sprzed wielu lat. Dwie, najpopularniejsze z nich, zostały założone we Wrocławiu. Mowa o Stowarzyszeniu Wratislaviae Amici oraz FotoPolska.eu. I to właśnie użytkownicy drugiego z nich stworzyli mapę „Wrocław 1930”. Dzięki zdjęciom lotniczym z lat 1929-1930, pozyskanym z Archiwum Państwowego we Wrocławiu, powstała interaktywna mapa pokazująca ówczesny obraz miasta.
Choć opracowanie nie obejmuje całego Wrocławia, dostępne dane pozwalają na fascynującą podróż w przeszłość. Każdy internauta może za darmo porównać współczesny krajobraz z historycznymi zdjęciami i dostrzec wiele zmian.
Co sądzicie o tym projekcie? Czy znacie inne ciekawe inicjatywy związane z historią Wrocławia? Podzielcie się swoimi opiniami w komentarzach!