Zwrot podatku z zeznania rocznego – jak go szybko otrzymać?

Chyba każdy, kto w zeznaniu rocznym wykazał nadpłatę, chciałby ją jak najszybciej otrzymać. Co w takim razie należy zrobić? Czy można jakoś przyspieszyć otrzymanie nadpłaty?

Termin na zwrot nadpłaty

Przede wszystkim z rozliczeniem nie należy czekać na ostatnią chwilę. Jeżeli zeznanie zostanie złożone późno, to na zwrot nadpłaty można oczekiwać nawet trzy miesiące. Nadpłata powstaje wraz ze złożeniem zeznania rocznego, a urząd ma maksymalnie trzy miesiące na dokonanie jej zwrotu do podatnika. Co istotne, termin ten nie musi być przestrzegany, jeżeli w ramach czynności sprawdzających zostały wykryte błędy w deklaracji podatkowej.

Zwrotu w szybszym terminie mogą się spodziewać rodziny wielodzietne, które posiadają Kartę Dużej Rodziny. Ponadto niektóre urzędy skarbowe biorą pod uwagę wnioski podatników, którzy z uwagi na szczególną sytuację proszę o przyspieszenie zwrotu nadpłaty.

Jak złożyć zeznanie?

Na zwrot podatku w krótkim terminie można liczyć, jeżeli zeznanie zostało złożone przez Internet. Takie zeznanie trafia od razu do systemu elektronicznego i w efekcie jest szybciej rozpatrywane przez skarbówkę. Taki sposób złożenia zeznania oszczędza także czas, który trzeba by było poświęcić na stanie w kolejce w urzędzie albo na poczcie. Zwrot nadpłaty przy elektronicznym złożeniu zeznania może wynieść nawet kilka dni. Tylko w szczególnych sytuacjach wydłuży się on do 2-3 tygodni.

Sposób zwrotu nadpłaty

Nadpłata może zostać przekazana przelewem na wskazany rachunek bankowy, przekazem pocztowym na adres podany w zeznaniu, a także osobiście w kasie urzędu skarbowego. Najszybszym wyjściem jest skorzystanie z pierwszego rozwiązania, czyli przelewu na konto,gdyż nie wiąże się ono z żadnymi dodatkowymi opłatami (przy przekazie pocztowym potrąca jest opłata z nim związana). Środki zostaną też szybko zwrócone, a ponadto nie trzeba czekać na listonosza, iść na pocztę czy do urzędu.

Nadpłata a 1 %

Przekazanie 1% należnego podatku na wybraną Organizację Pożytku Publicznego nie wpływa na wysokość nadpłaty ani na termin jej zwrotu podatnikowi. W ubiegłym roku aż 49% ogólnej liczby podatników złożyło wniosek o przekazanie 1% na rzecz OPP. Jest to ważne, bo można pomóc nie ponosząc żadnych kosztów.

Trzeba jednak zauważyć, że jeżeli rozliczenia dokonuje pracodawca albo ZUS, to nie ma możliwości przekazania 1%. Warto więc podjąć trud samodzielnego rozliczenia i w ten sposób pomóc wybranej organizacji.

Prawidłowe wypełnienie zeznania może jednak nie być łatwe. Z pomocy w rozliczeniu PIT będzie można skorzystać w dniach 18 i 19 marca w Magnolia Park (Wrocław, ul. Legnicka 58). Księgowi Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci będą rozliczać PIT-y za DARMO. Wystarczy wpisanie KRS 0000287982 w odpowiednią rubrykę. Szczegółów na temat tego wydarzenia można szukać  na stronie Fundacjihttps://www.hospicjum.wroc.pl/jeden-procent-podatku oraz w wydarzeniu na Facebooku https://www.facebook.com/events/169799186833214/

Anna Woś

Facebook
Twitter
LinkedIn
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
0
0
Would love your thoughts, please comment.x