Zoo – w trosce o bieguny polarne

We wrocławskim zoo jeszcze w tym roku powstanie nowy pawilon poświęcony Arktyce i Antarktydzie. Nie zobaczymy tam jednak żywego niedźwiedzia polarnego, pingwinów cesarskich czy wilka arktycznego. Będzie tam całoroczna interaktywna wystawa edukacyjna dla dzieci i dorosłych.

Oprócz tego już teraz zoo zaprasza dzieci i starszych na bezpłatne zajęcia edukacyjne związane z ochroną obszarów polarnych. Między innymi w ten sposób wrocławskie zoo włącza się w kampanię na rzecz ochrony obszarów polarnych. W czwartek, 5 marca, nastąpi otwarcie ofert na budowę nowego pawilonu. Obiekt ma pojawić się w ciągu najbliższych miesięcy – stanie po prawej stronie od głównego wejścia. Pawilon przeznaczony jest do samodzielnej edukacji dzieci i dorosłych.

Nie ma kry – nie ma polarnych misiów

– Wystawa w pawilonie to przede wszystkim nauka przez doświadczenie, czyli instalacje i stanowiska interaktywne, które mają pokazać zwiedzającym znaczenie klimatu dla naszego życia oraz to, jak jego zmiany w jednym zakątku świata mogą wpływać na nas tu i teraz. Najprostszy przykład to zanikanie kry lodowej. Kra pozwala niedźwiedziom polarnym polować i odpoczywać na ogromnych terenach. Bez niej są jeszcze bardziej narażone na wyginięcie. Wyciąganie z gniazdek wtyczek urządzeń domowych, których nie używamy, to mniejsze zużycie energii i mniejsza emisja gazów do atmosfery, więc i mniejszy wpływ na temperaturę, dzięki której kra lodowa się nie rozpuszcza – opowiada Joanna Kij z działu marketingu we wrocławskim zoo.

Wystawa ma zwrócić uwagę na związek zachowań konsumenckich jak właśnie zużycie prądu z ich wpływem na środowisko w kraju i także na świecie. Wspiera również  kampanię na rzecz ochrony obszarów polarnych „Dwa bieguny – cały świat” (EAZA Campaign „Pole to pole”), prowadzoną przez Europejskie Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów, którego członkiem jest zoo we Wrocławiu.

Bezpłatne zajęcia edukacyjne

W ramach kampanii zoo zaprasza dzieci, młodzież szkolną, studentów, seniorów i wszystkich, którzy mają czas i ochotę na bezpłatne zajęcia edukacyjne. Dowiedzą się z nich m.in. jaki wpływ mają codzienne wybory, których dokonujemy, na przyrodę i klimat obszarów polarnych (np. gaszenie światła,  ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, segregowanie odpadów, rezygnacja z zakupu tuńczyka w puszce i wiele innych) i jak oddziałują na klimat i pogodę w naszym kraju.

Wykupując bilet można przy okazji zwiedzić zoo, w tym Afrykarium. Obecne ceny obowiązują do końca marca.

Koszt projektu (pawilon, wystawa, warsztaty edukacyjne, konkursy z nagrodami, konferencje, sympozja naukowe) wynosi ok. 4,2 ml zł. Projekt jest finansowany w większości z funduszy norweskich (85 proc. sumy), a pozostałą kwotę dołoży zoo.

Facebook
Twitter
LinkedIn
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
0
0
Would love your thoughts, please comment.x