Władze miasta apelują

TAKŻE ZIMĄ POMAGAJMY MĄDRZE

W dzisiejszych czasach, przy bardzo rozwiniętych działaniach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz fundacji i stowarzyszeń, praktycznie każdy potrzebujący rzeczywistej pomocy jest w stanie ją uzyskać. Oznacza to że spotykane na ulicy osoby, a szczególnie te, które robią to natarczywie, nie tyle tej pomocy potrzebują, co często uczynili z tego zajęcia sposób na łatwy i szybki zarobek.

 

Żebrzący udając chorych czy bezdomnych wykorzystują wrażliwość wrocławian i bardzo często zagranicznych turystów. Stosują różne środki manipulacji, które mają ich uwiarygodnić jako ludzi potrzebujących pomocy.

Dlatego przypominamy, że dawanie pieniędzy na ulicy nie pomaga, a tylko utrwala te nieporządne zachowania.

Od pewnego czasu wszystkie te miejsca gdzie pojawiają się osoby żebrzące znajdują się pod szczególnym nadzorem Straży Miejskiej Wrocławia i Policji.

Straż Miejska Wrocławia, Policja oraz inne instytucje prowadzą od  kilku lat działania skierowane do osób bezdomnych lub znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Wspólne patrole Straży Miejskiej, Policji i pracowników MOPS-u oferują pomoc osobom żebrzącym jednak często spotykają się  z odmową jej przyjęcia.

Wrocławscy policjanci i strażnicy miejscy patrolujący ulice, zwracając szczególną uwagę na osoby żebrzące, podejmują działania mające na celu pociągnięcie osób zajmujących się tym procederem do odpowiedzialności prawnej. W każdym ujawnionym przypadku policjanci sprawdzają przyczyny prowadzonego żebractwa. Jeśli okaże się, że jest nim nagła, trudna sytuacja życiowa czy losowa, informują o miejscach i możliwościach uzyskania właściwej pomocy.

Działania podejmowane przez Straż Miejską, Policję i MOPS przyniosą pozytywne efekty, jeżeli będą wspierane przez wrocławian. Mieszkańcy powinni wiedzieć , że dając pieniądze żebrzącym, wcale im nie pomagają, a wręcz przeciwnie zachęcają ich do dalszego żebrania. Zaangażowanie mieszkańców jest konieczne, bo sam proceder żebrania nie jest w Polsce zakazany, ale we Wrocławiu nie ma przyzwolenia na taką działalność.

Równocześnie przypominamy, ze jeśli chcemy pomóc faktycznie potrzebującym, przeznaczmy pieniądze na żywność lub inne produkty na rzecz akcji prowadzonych, na przykład przez wyspecjalizowane organizacje pozarządowe.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
0
0
Would love your thoughts, please comment.x