TuWroclaw: W połowie sierpnia tramwaje i samochody pojadą po ulicy Curie-Skłodowskiej

Dobiegają końca prace przy trwającej od początku roku przebudowie ulicy Curie-Skłodowskiej. Najprawdopodobniej już 16 sierpnia wrócą tam tramwaje i samochody, a potem robotnicy będą jeszcze prowadzić prace na m.in. na chodnikach. Oddanie drogi do użytku w sierpniu jest konieczne, by kibice mogli dojechać bez problemów do Hali Stulecia na mecze mistrzostw świata w siatkówce.

Najprawdopodobniej 16 sierpnia drogowcy otworzą ulicę Curie-Skłodowskiej dla tramwajów i samochodów, a tydzień wcześniej ma zostać oddany do użytku most Zwierzyniecki, gdzie od czerwca trwa doraźna naprawa torowiska i jezdni.

– Naprawa torów i jezdni ma na celu poprawę stanu technicznego i komfortu jazdy do czasu remontu mostu Zwierzynieckiego wraz z ulicą Wróblewskiego i Wystawową. Zakres zaplanowanych prac obejmuje wymianę szyn na całej długości mostu wraz z modernizację zwrotnic w rozjeździe, naprawę nawierzchni w międzytorzu oraz na obydwu jezdniach- tłumaczyła w czerwcu Ewa Mazur z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.

Otwarcie drogi nie oznacza całkowitego zakończenia przebudowy ulicy. Później robotnicy będą zajmować się jeszcze m.in. pracami na chodnikach, zielenią czy uruchomieniem dwóch nowych sygnalizacji świetlnych. Zgodnie z kontraktem, zakończenie inwestycji planowane jest na październik.

Oddanie ulicy do użytku dla aut i tramwajów do końca sierpnia jest o tyle ważne, że wtedy w Hali Stulecia, do której najłatwiej dojechać z centrum właśnie ul. Curie-Skłodowskiej, odbędą się mecze mistrzostw świata w siatkówce. Gdyby się to nie udało, tysiące kibiców z pewnością utknęłyby w gigantycznych korkach.

Takie ryzyko pojawiło się, bo start przebudowy nieco się opóźnił – pierwotnie początek prac zapowiadano na przełom listopada i grudnia zeszłego roku, a ostatecznie inwestycja ruszyła na początku bieżącego roku.

Po rozbudowie 500-metrowego odcinka ulicy znajdą się tam dwie jezdnie, z dwoma pasami w każdą stronę i wydzielonym torowiskiem, po którym oprócz tramwajów będą mogły jeździć także autobusy. Pojawią się nowe, wspólne przystanki dla tramwajów i autobusów, ścieżki rowerowe, chodniki i ciągi pieszo-rowerowe. Powstaną też dwa lewoskręty z ul. Curie-Skłodowskiej: w ul. Łukasiewicza i Chałubińskiego.

Dotychczasowe miejsca parkingowe zostaną uporządkowane, część z nich pozostanie, ale w niektórych miejscach pojawi się też zieleń i więcej słupków, które uniemożliwią parkowanie pojazdów przy ulicy.

Koszt całej inwestycji, którą prowadzi Skanska, to niemal 20 mln złotych.

Przypomnijmy, że pierwotnie urzędnicy planowali, że w trakcie przebudowy ulicy Curie-Skłodowskiej od razu uda się kompleksowo odnowić most Zwierzyniecki i przebudować ulicę Wystawową. Zabrakło jednak na to pieniędzy i na razie nie wiadomo, kiedy przeprawa doczeka się kapitalnego remontu.

źródło: tuwroclaw.com

Facebook
Twitter
LinkedIn
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x