Ruszyły przygotowania do juwenaliów

Na dwa tygodnie przed rozpoczęciem juwenaliów już wiadomo, że Wielkie Grillowanie przy akademikach politechniki znów będzie mocno strzeżone. Nie wiadomo za to, dokąd pójdą studenci w juwenaliowym pochodzie

Wokół domów studenckich przy ul. Wittiga już jest budowane stałe ogrodzenie. Rok temu na czas juwenaliów postawiono prowizoryczny płot.

Hubert Mieliński z samorządów studentów PWr: – Nie możemy zrezygnować z zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa. Od początku mówiliśmy, że stanie płot wokół Teków i że nie wszyscy będą mogli wejść na teren politechniki.

Zaostrzone zasady bezpieczeństwa obowiązują od 2008 r., kiedy po Wielkim Grillowaniu – tradycyjnej imprezie organizowanej spontanicznie przy Tekach przez studentów – powracający w stronę centrum tłum zatrzymywał przejeżdżające ulicą samochody, wyrywał znaki, niszczył śmietniki.

 

Rok temu w Grillowaniu mogli uczestniczyć tylko studenci politechniki oraz goście z imiennymi zaproszeniami. – Tym razem na Wieczór z Grillem będzie mógł wejść każdy student. Osoby bez legitymacji będą musiały mieć zaproszenia mieszkańca Teków – zapowiada przedstawiciel samorządu.

Imprezy na politechnice rozpoczną się oficjalnie 17 maja śniadaniem z rektorem uczelni i potrwają niemal tydzień, w programie są m.in. Kulturalia, Spartakiada.

Na Uniwersytecie Wrocławskim nie będzie jednej dużej imprezy. Najważniejszymi wydarzeniami w programie uniwersyteckich juwenaliów będą koncerty na Polach Marsowych, podczas których zagrają m.in. Kult i T.Love. – Wydziały organizują swoje imprezy. Na przykład przy Koszarowej zaplanowano Dni Socjologa, które zwykle odbywają się w plenerze i mają charakter dużego pikniku – mówi Karol Przywara z samorządu studentów UWr.

Kulminacyjnym punktem juwenaliów jest moment przekazania studentom kluczy do bram miasta. Odbywa się to zwykle na zakończenie pochodu studentów ze wszystkich szkół wyższych Wrocławia. Przez lata studenci przychodzili do Rynku, jednak w ubiegłym roku zmieniono jego trasę. Pochód spod politechniki skierowany został na Pola Marsowe.

Kamil Nawirski, szef samorządu na politechnice: – Do Rynku nie ma sensu prowadzić studentów. Z kolei władze Akademii Wychowania Fizycznego sprzeciwiają się poprowadzeniu pochodu na Pola Marsowe, bo rozpoczęła się tam budowa nowego obiektu. Tymczasem od dawna wiadomo, że w tym miejscu zaplanowano koncerty juwenaliowe. Czyli koncerty mogą się tam odbyć, a pochód nie może dojść? Mam nadzieję, że jeszcze dojdziemy do porozumienia w tej sprawie.

Źródło: Gazeta Wyborcza Wrocław{jcomments on}
Facebook
Twitter
LinkedIn
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
0
0
Would love your thoughts, please comment.x