Policja ostrzega: Bezpieczne ferie 2010

Policjanci apelują do rodziców, aby tłumaczyli dzieciom jakie, tragiczne konsekwencje może mieć chodzenie po zamarzniętych rzekach i jeziorach. O to aby dzieci miały bezpieczne ferie musimy zatroszczyć się wszyscy. Informujemy jednocześnie, że od 29 stycznia ponownie uruchomiony zostanie punkt kontroli autobusów przy ul. Ślężnej (obok Wzgórza Andersa).

Główną przyczyną wielu wypadków i utonięć w okresie zimowym jest lekkomyślność osób, które nie zastanawiając się nad konsekwencjami wchodzą na zamarznięte zbiorniki wodne tj. stawy, jeziora, rzeki itp. Szczególnie niebezpieczne są miejsca w pobliżu ujść akwenów, cieków wodnych, mostów, śluz i wszelki miejsc na lodzie z występującymi rysami i pęknięciami. Unikniemy niebezpieczeństwa tylko wtedy, gdy nie będziemy wchodzić na pokryty lodem zbiornik wodny. W innym przypadku zawsze musimy wziąć pod uwagę możliwość załamania się lodu, co dla nas samych lub innych osób może skończyć się tragicznie.

 


Jeśli lód się pod tobą załamie postępuj w następujący sposób:

Nie wykonuj gwałtownych ruchów.

● Natychmiast wołaj o pomoc.

● Spróbuj wydostać się na lód w kierunku z którego przyszedłeś. W tym celu świadomie załamuj przed sobą lód do momentu, aż będzie on na tyle twardy żebyś mógł wydostać się na niego. Rozłóż szeroko ręce i próbuj wejść na lód, który nie będzie się już załamywał.

● Po lodzie poruszaj się czołgając, a w miarę jak lód będzie grubszy na „czworakach”.

● Znajdź ciepłe schronienie najszybciej jak to jest możliwe.

● Jeśli nie możesz wydostać się na lód, wołając o pomoc , w miarę możliwości pozostań nieruchomy. Ograniczysz w ten sposób straty ciepła z organizmu.

Jeśli zauważyłeś, że pod kimś załamał się lód:

§ Alarmuj!
§ Jeżeli podejmiesz decyzję o udzieleniu pomocy, przed wejściem na lód upewnij się, czy jest to bezpieczne. Idąc z pomocą drugiej osobie musisz pamiętać o własnym bezpieczeństwie.
§ Posłuż się długą liną, gałęzią, ubraniem lub czymkolwiek innym, czym mógłbyś wyciągnąć poszkodowanego.
§ Do osoby będącej w wodzie podchodź na czworakach, czołgając się lub pełzając, unikając wejścia na cienki lód.
§ Po wyciągnięciu osoby z wody udziel pierwszej pomocy:
§ W celu ochrony przed utratą ciepła zmień jej jak najszybciej ubranie na suche ( np. załóż własną kurtkę, bluzę, sweter ) jeżeli istnieje taka możliwość okryj ją kocem.
§ Poczekaj na przyjazd karetki pogotowia.
§ Osobie przytomnej możesz podać osłodzony ciepły napój (bez alkoholu.) Na dworze, przy mroźnej pogodzie masowanie, alkohol i szybkie rozgrzewanie ciała może doprowadzić do niebezpiecznej dla organizmu utraty ciepła.

Pamiętajmy, człowiek, który zimą wpadnie do wody, z powodu wychłodzenia organizmu może umrzeć po 10 – 15 minutach.

{jcomments on}

Facebook
Twitter
LinkedIn
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
0
0
Would love your thoughts, please comment.x