Oświadczenie Rektorów

Oświadczenie Rektorów-sygnatariuszy Deklaracji Pawłowickiej
W ostatnim czasie w lokalnych mediach pojawiało się sporo publikacji o szansach, jakie niesie ze sobą integracja wrocławskich środowisk akademickich, których efektem w przyszłości może być stworzenie jednej dużej uczelni.
Pozytywnie o inicjatywie wypowiadają się tak polscy, jak i zagraniczni eksperci. To ewenement w skali europejskiej. To dowód, że cud na Odrą jest możliwy tak o pomyśle rektorów wrocławskich uczelni mówi prof. Jerzy Langer. Ideę chwali również kardiolog z University College London prof. John Martin: W Londynie też istnieją cztery uczelnie państwowe. Tyle, że miasto nad Tamizą ma 12 milionów mieszkańców. Dlatego sądzę, że Wrocław powinien mieć jeden uniwersytet. Według naukowców jedna uczelnia to szansa na wspólne projekty badawcze czy inwestycje.
W sprawie połączenia wrocławskich uczelni pojawiają się też negatywne i bardzo krytyczne głosy, formułowane przez osoby niezwiązane z ideą Deklaracji. Możliwe, że krytycy nawet nie przeczytali dokumentu o porozumieniu uczelni podejrzewa rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Marek Bojarski.

 

Mamy nadzieję, że publikacja na naszej stronie przyczynimy się do pozytywnej dyskusji, zgodnej z duchem akademickich dyskursów. Dlatego zamieszczamy oświadczenie rektorów wrocławskich uczelni oraz przypominamy tekst Deklaracji Pawłowickiej.

 

Oświadczenie Rektorów-sygnatariuszy Deklaracji Pawłowickiej

 

W ostatnim czasie prezentowane są publicznie niezgodne ze stanem faktycznym i formułowane w konfrontacyjnym tonie opinie na temat akademickiego środowiska Wrocławia i naszych wspólnych inicjatyw. My, rektorzy wrocławskich uczelni, sygnatariusze Deklaracji Pawłowickiej oświadczamy:
· Środowisko naukowe Wrocławia przeżywa bezprecedensowy w swojej historii rozwój. Jeszcze nigdy wrocławskie uczelnie i naukowcy nie współpracowali ze sobą tak blisko i w tak wielu projektach. Od Dolnośląskiej Biblioteki Cyfrowej poczynając, poprzez wspólny podział środków w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, Fundusz Scientae Wratislaviensis, Wrocławskie Centrum Akademickie, Wrocławskie Centrum Badań EIT plus, wspólne Targi Edukacyjne „Wrocławski Indeks”, ogólnopolskie akcje promocyjne i Dolnośląski Festiwal Nauki, a na wspólnej zabawie studentów w trakcie Juwenaliów kończąc. Dzięki temu już do nas napłynęły i nadal mogą napływać znaczne środki finansowe i materialne. Coraz więcej wybitnych badaczy i nauczycieli akademickich oraz studentów wybiera Wrocław jako miejsce do pracy, nauki i życia.
· Deklaracja Pawłowicka została podpisana z myślą o przyszłości wrocławskiej nauki. To deklaracja wielkiego projektu cywilizacyjnego zgodnego z duchem czasów, pomyślana dla dobra studentów, doktorantów i młodych pracowników naukowych, którzy w przyszłości będą mogli korzystać z niczym nieograniczonych programów interdyscyplinarnych studiów i badań naukowych, opartych na potencjale wszystkich, blisko ze sobą współpracujących uczelni. Tak myślimy my i tak myśli świat, a przykładów nie trzeba szukać daleko: w Berlinie, Monachium, Paryżu, czy Manchesterze. To także fundament strategii rozwoju europejskiej przestrzeni badawczej i edukacyjnej.
· Deklaracja Pawłowicka jest wyrazem jedności zdecydowanej większości środowiska naukowego Wrocławia, a także – co chcemy mocno podkreślić – wyrazem naszego autonomicznego prawa do podejmowania decyzji o kierunku rozwoju naszych uczelni, którymi kierujemy i za które odpowiadamy. Odrzucamy tym samym krytykę naszych działań, dalece wykraczającą poza ramy przyjęte w wielowiekowej tradycji akademickiej, uderzającą w naszą autonomię i formułowaną wyłącznie przez osoby, które w tym wielkim projekcie nie uczestniczą.
· My, sygnatariusze Deklaracji Pawłowickiej, serdecznie zapraszamy wszystkie zainteresowane uczelnie do wspólnej pracy i pogłębiania integracji wrocławskiego środowiska naukowego, ale nikogo do tej współpracy nie zmuszamy. Dla nas autonomia decyzji władz Politechniki Wrocławskiej w tej sprawie jest oczywista, dlatego też prosimy o uszanowanie autonomii naszych własnych decyzji.

Akademickie środowisko Wrocławia przez lata dopracowało się opinii jednego z najbardziej otwartych i zgodnie współpracujących środowisk akademickich w Polsce. Przyjmowane przez nas rozwiązania od lat uznawane były za modelowe. To nasz wspólny dorobek. Dzięki niemu symbolami współczesnego Wrocławia są rzesze studentów i doktorantów oraz napływ znaczących inwestycji krajowych i zagranicznych. Fundamentem życia akademickiego jest prawo do swobodnego wypowiadania myśli i poglądów. Apelujemy jednak o odpowiedzialne korzystanie z tego prawa i powstrzymanie się od formułowania jednostronnych, niepopartych faktami opinii wartościujących. Niepotrzebnie polaryzują one nasze środowisko, wprowadzają w błąd opinię publiczną i niszczą z takim trudem i wspólnym wysiłkiem wypracowany obraz nowoczesnego i otwartego Wrocławia.

Sygnatariusze Deklaracji Pawłowickiej{jcomments on}

Facebook
Twitter
LinkedIn
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
0
0
Would love your thoughts, please comment.x