Najciekawsze zagraniczne strony do nauki języków

Internet to kopalnia wiedzy, pomysłów, a przede wszystkim źródeł wiedzy. Ucząc się języka obcego warto sięgać zarówno po wiedzę z polskich portali edukacyjnych, jak i zagranicznych stron poświęconych nauczaniu języków. Różne strony w różny sposób przekazują wiedzę dotyczącą języka. Niektóre z witryn publikują ciekawostki językowe, inne udostępniają coraz to nowsze zestawy ćwiczeń gramatycznych, listy słówek itp.

Ciekawą pozycją wśród portali są blogi językowe oraz vblogi. Do ciekawych blogów zawierających odnośniki do kursów online jak i mediów jest openculture.com, a także: lindsaydoeslanguages.com, languagepie.wordpress.com, thefrenchblog.com. Blogerzy w specyficzny, często niekonwencjonalnej a atrakcyjnej w odbiorze formie tłumaczą zawiłości języków, prezentują przykłady. Nie rzadko to właśnie z blogów możemy nauczyć się określeń idiomatycznych, powiedzeń, zwrotów z języka potocznego, aktualnych na czasie zagadnień językowych jak chociażby treści reklam, filmów itd. Przystępny sposób, bardzo luźna forma i darmowy charakter blogów przyciąga wielu internautów, którzy lekturę bloga częściej traktują jak rozrywkę niżeli formę nauki. By wzmocnić otoczenie się językiem obcym warto czytać obcojęzyczne blogi, w szczególności w języku którego się uczymy. Poprzez czytanie treści o języku i w tym języku mamy okazję nie tylko dowiedzieć się treści wpisu ale i poznać szereg słówek, jakie musimy przetłumaczyć by zrozumieć sens wpisu. Blogi blogami, jednak stronami, jakie warto odwiedzić ucząc się języków to witryna BBC. W witrynie znajdują się liczne materiały audio i wideo, z jakich możemy uczyć się nie tylko angielskiego. Dostępne są fragmenty wywiadów, wiadomości jak i seriale edukacyjne do nauki francuskiego, niemieckiego, hiszpańskiego itd. jeśli chodzi o najpopularniejszy do nauki język na świecie doskonałym źródłem edukacyjnym w sieci jest witryna britishcouncil.org. Serwis zawiera szereg materiałów szkoleniowych i testowych, dzięki którym można przygotować się do egzaminów państwowych z języka angielskiego na wszystkich poziomach zaawansowania. Certyfikowane pliki audio i video są często wykorzystywane w procesie dydaktycznym tak do szlifowania rozumienia ze słuchu jak również konwersacji, dla których podcasty z witryny są doskonałym tematem do rozmów.

Popularną witryną do nauki języków na świecie jest memrise.com. Witryna jest zaledwie adresem do aplikacji, dzięki której możesz uczyć się wielu języków. Wyjątkowość aplikacji polega na tym, że zawartość tworzą sami jej użytkownicy. Wzbogacają mediatekę i zestawy ćwiczeń umieszczając swoje propozycje i korzystając z pomysłów, kontaktów innych. Memrise to zbiór kursów językowych ale i coś więcej, to społeczność ludzi uczących się języków. Obecnie nie ma sobie równych. Chcąc skorzystać z kursów językowych w formie aplikacji mobilnej warto sięgnąć po witryny Babbel, Duolingo, czy Busuu, FluentU itp. W serwisach tych można dowiedzieć się co zawiera i oferuje aplikacja mobilna, czy jest płatna, czy bezpłatna jak również komu jest dedykowana. To właśnie z tych serwisów można pobrać wersje testowe za które nie zapłacimy, a będziemy mogli ocenić jakość i to czy ta forma nauki nam odpowiada.

Poza adresami witryn z popularnymi aplikacjami edukacyjnymi warto wymienić pośród stron do nauki języków platformę TED. Bogaty wybór filmów, programów, koncertów, rozmaitych plików video z opcją napisów w wielu językach zapewnia dostęp do plików video z tekstem. To popularny wortal do oglądania filmów, teledysków, ale coraz częściej to także narzędzie edukacyjne pozwalające na zobaczenie filmu z tłumaczeniem na język polski lub z napisami w języku angielskim, niemieckim itp.

Niecodzienna ofertą urzeka witryna Lyrics Training. Korzystając z tego serwisu możemy uczyć się słownictwa i ćwiczyć rozumienie ze słuchu poprzez muzykę. Wiele dostępnych języków i obszerny wybór klipów gwarantuje udaną rozrywkę. Trening językowy polega na uzupełnieniu tekstów odsłuchiwanych piosenek o brakujące słówka. Aby strona trafiała do jak najszerszego grona odbiorców dostępnych jest aż cztery poziomy trudności począwszy od najłatwiejszego aż po poziom ekspercki.

Interesującym serwisem w sieci jest verbalplanet.com. To platforma pośrednicząca pomiędzy użytkownikami promująca naukę angielskiego przez Skype. Jeśli szukasz drugiej osoby, z którą możesz uczyć się języka lub z którą masz ochotę porozmawiać po angielsku warto odwiedzić portal. W platformie dostępni są native speakerzy, lektorzy jak również osoby uczące się i chętne do wzajemnej pomocy w ćwiczeniu języka. Podobna witryną jest italki.com. W tym serwisie również możesz znaleźć osobę, która przećwiczy z tobą angielski i nie tylko zupełnie bezpłatnie w ramach wzajemnej pomocy i okazji do konwersacji. Co więcej w italki.com możliwa jest wymiana nauki polskiego w zamian za angielski i przeciwnie.

Wśród platform do nauki języka oferujących materiały do pobrania z gramatyki i słownictwa, jak również zapewniających konkretne lekcje należy learn-english-online.org. Co prawda witryna uczy tylko angielskiego to jej obszerny zasób zasługuje na wyróżnienie. Przejrzysty układ lekcji to wartość dodana tuż obok dobrej jakości materiałów i interesującej formy nauki. Konkurencyjną witryną w sieci jest altissia.com, na której można podjąć naukę aż pięciu języków obcych. Spore grono zwolenników ma także platforma elearningowa e-lecta.com. Pracując poprzez zdalny pulpit nie tylko z komputerem ale w wirtualnej klasie z rzeczywistym lektorem w formie wideokonferencji kursy językowe cieszą się wysokim wskaźnikiem satysfakcji z efektu końcowego. Duża zaletą e-kursów językowych jest możliwość wyboru poziomu zaawansowania czy specjalizacji na przykład nauki języka medycznego, czy technicznego.

Jeśli kurs językowy to nieodpowiednia forma nauki dla ciebie warto skorzystać z bardziej kontaktowej metody jaka jest aktywność na forach i w grupach społecznościowych. Największym portalem społecznościowym na świecie jest obecnie Facebook a tuż za nim plasuje się Google+. Chcąc uczyć się języków poprzez ich używanie warto dołączyć nie tyle do grup poświęconych edukacji językowej co swoim zainteresowaniom, hobby zgłębiając wiedzę w tym zakresie poprzez wymianę zdań, doświadczeń, informacji w międzynarodowym środowisku grup tematycznych. Rozmawiając z różnymi osobami w języku obcym można poznać wspaniałe osoby, znajomych, nawiązać towarzyskie relacje przy okazji doskonaląc swoje kompetencje językowe.

To z jakiej strony skorzystasz ucząc się języka zależy nie tylko od języka uczonego ale i Twoich preferencji. Wybór jest ogromny, jakość i forma podawana na stronach równie zróżnicowana. Witryny są tak przygotowywane by każdy mógł sobie w sieci znaleźć odpowiednią pomoc dydaktyczną. Warto opierać się na urozmaiconym zestawie źródeł do nauki języka. Bezwzględnie ni jest wskazane zaufanie wyłącznie jednej witrynie, a nawet jednemu rodzajowi serwisów jak blogi, czy korepetycje zdalne. Każda z wymienionych wyżej propozycji winna stanowić zaledwie element złożonego procesu nauki języka przyczyniając się do końcowego efektu i realizacji założeń nauczania. W internecie nie brakuje opcji nauczania indywidualnego jak i grupowego umożliwiając naukę metodą zanurzenia wyłącznie online.

Autor: e-platfroma Preply.com oferująca korepetycje z języków obcych, korepetycje z matematyki – Wrocław i wiele innych przedmiotów do nauki zarówno offline jak i online. Zapraszamy!

Facebook
Twitter
LinkedIn
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x